Kaleleri, üzüm bağları ve masalsı köyleri ile bu ayki rotamız: Bavyera Romantik YoluHer biri birbirinden güzel tarihi şehirleri, müzeleri, kütüphaneleri, opera binaları, üniversiteleri ile kültürel dokusu, yüzyıllardır hiç bozulmamış belgesellere konu olan tarihi köyleri, teknolojinin son nimetlerinden faydalanılan modern şehirleri, hala ilk günkü masumiyetiyle yaşayan geniş ormanları ile eşsiz bir ülke olan Almanya her zaman çok ilgimi çeken bir ülke olmuştur. Sahip olduğu güçlü ekonomisi ile, tarih, sanat, kültür ve doğal güzellik dendiğinde Avrupa kıtasında ilk akla gelen ülkelerden de biridir. 

Nilay Karagülmez Abamor

Bu yazımda sizlerle 1158 yılında kurulan Münih şehrinin, 1503 yılından beri başkenti kabul edilen Bavyera bölgesi ve bölgenin en güzel yeri Bavyera Romantik Yolundan bahsedeceğim. Bavyera hiç şüphesiz Almanya'nın en güzel bölgelerinden biri. Bavyera bölgesinin insanları yüzyıllardır süre gelen geleneklerine sıkı sıkıya bağlı bir şekilde yaşayama devam ederler. Bu bölgeye gittiğinizde geleneksel Bavyera kıyafetli birçok kişiyi görebilirsiniz. Bölge, Almanya genelindeki en düşük suç oranına sahiptir ve turistlere 4 mevsim gezmeyi vaat eder. Sonbahar ve kış mevsimlerinde dağlarına çıkabilir, yazın ise göllerinin soğuk sularını kendinizi bırakabilirsiniz. 

O zaman haydi gelin Bavyera’nın en güzel bölgesini Romantik Yolunu keşfe çıkalım.

Bavyera Romantik Yolu, bu yazıyı okuduktan sonra Almanya'nın tarihi ve romantik köylerine ve Bavyera Romantik yoluna aşık olacaksınız…

Würzburg'dan Füssen'e Güney Almanya üzerinden geçen 400 kilometrelik yolun Romantik Yol olarak adlandırılmasının birden çok nedeni var. Romantik Yol da yarı ahşap evleri ve pencerelerinde kiraz kırmızısı çiçekleri olan ortaçağ köyleri, sanki güneşlenirmişcesine yayılan üzüm bağları, görkemli Alp’lere karşı parıldayan göllerle dolu kırsal bölgeler ve küçük şirin Bavyera kasabalarından geçen bir rotanın hala ilk günkü romantikliğini koruduğunu yolculuğunuz boyunca hissedebiliyorsunuz. Bu dolambaçlı şeritlerle dolu yollarda seyahat ederken, gerçekten keşfetmeye değer hiçbir şeyi kaçırmak istemiyorsunuz çünkü inanın bana bu yolda her şey var. 

 Almanya, savaş sonrası toparlanmaya başladığında, turizm endüstrisini yeniden inşa etme konusunda umutsuzdu ve çözüm yaratabilmek adına bir "rota" fikri 1950'lerde yaratıldı. Sonrasında ise Main Nehri'nden Alpler'e doğal bir rota fikri ortaya çıktı. İlk ziyaretçilerin "Bavyera ve Baden-Württemberg'deki üslerde konuşlanmış Amerikan askerlerinin arkadaşları ve aileleri" olduğu söylenir.  Amerikalılar, Asyalılar, Avrupalılar ve hatta Almanların kendileri bile hala buraya akın ediyor. Ana cazibe merkezleri kalabalıklaşsa da 12. yüzyıl kasabalarında herkese yetecek kadar sessiz tarihi ve romantic kale köşeleri ve Arnavut kaldırımlı rengarenk balkonlarıyla dar sokaklar var.

Mükemmel bir Balayı Rotası olan Romantik Yol, Franconia şarap bölgesinden Bavyera Alpleri'nin eteklerine, Würzburg'dan Füssen'e götüren, Bavyera'dan geçen en güzel manzaralara sahip yoldur. Güneydeki Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletlerinde aynı zamanda turizm için en büyük cazibe merkezlerinden biridir.  Yol, Würzburg ve Augsburg şehirlerini Rothenburg ob der Tauber, Dinkelsbühl ve Nördlingen'in surlarla dolu üç orta çağ kasabası ile birleştiriyor ve Füssen’de Neuschwanstein Şatosu ile sona eriyor. Bölgenin cazibesinin bir kısmı, Tauber vadisindeki üzüm bağları veya Pfaffenwinkel'in geleneksel köyleri ve kiliselerinden geçen yürüyüş parkurlarının da keşfedilmesi ile daha da artmış durumda. 

Romantik Yolu keşfetmeniz için ipuçları 

Nasıl gidilir? 

Romantik Yolun kuzey ucundaki Würzburg, Frankfurt Uluslararası Havalimanı'nın 121 kilometre güneydoğusunda yer alır. Güney ucundaki Füssen ise, Münih Uluslararası Havalimanı'nın 161 kilometre güneybatısındadır. Füssen ve Frankfurt arasında, Romantik Yol Otobüsü Mayıs'tan Ekim'e kadar her iki yönde de çeşitli köylerde durarak ziyaretçilerine harika bir keşif heyecanı yaşatır. 

Kuzeyden Güneye seyahat edin; Romantik Yol’da her iki yönde de seyahat etmek mümkün olsa da, kuzeyden güneye seyahat etmek daha popülerdir. Seyahatinizi güneyde bitirmek, zamanınızı en etkileyici kasabalarda geçirmenize izin verir çünkü asıl büyük final, Neuschwanstein Şatosu'dur.

Tavsiyem Başlangıç Noktası için: Würzburg, Frankfurt'un 119km güneydoğusunda
Bitiş Noktası için: Füssen, Münih'in 132 km güneybatısındadır. 

Araba kiralayın; Bu bölgede bir araca sahip olmak, kendi programınızı belirlemenizi ve tamamen özgür olmanızı sağlar ve size istediğinizi görme ve yapma konusunda esneklik sağlar. Frankfurt ve Münih, Romantik Yolun her iki ucuna da en yakın büyük şehirler, bu nedenle her ikisinde de kiralık bir araba alıp – bırakabilir ve seyahatinizi daha renkli bir hale getirebilirsiniz. Almanya’da araba kullanmak oldukça kolay, yollarda bulunan tabelalar oldukça fazla ve yönlendirmeleri oldukça iyi. 

Mümkünse yazın gitmekten kaçının; Yaz aylarında Romantik Yol tüm Avrupalıların akın etmesinden dolayı turistlerle dolup taşmaktadır. Daha rahat gezebilmek, daha keyifli bir şekilde her yeri görebilmek adına, imkânınız varsa ilkbahar, kış veya sonbaharda gidin. Bu 3 mevsimde, sezon dışı konaklama fiyatlarından yararlanabilir ve başlıca turistik mekanlarda kuyruklardan kurtulabilirsiniz. 

Rota göründüğünden daha kısa; Romantik Yolun haritasında 28 durak olduğunu göreceksiniz ancak bu kasabalardan bazıları gerçekten küçük. Sadece öne çıkan noktalara odaklanarak, uğradığınız noktaları daha detaylı gezebilirsiniz. 28 kasabaya birden uğramak adına bir günde 10 farklı yeri görmeye çalışmak yerine, bir yerde daha fazla zaman geçirmek de iyi bir fikir olabilir. 

Gerçek bir basılı harita alın; Google Haritaları ya da online haritalar her ne kadar çevrimiçi trafik bilgilerini bulmak için harika olsa da, bence elinizde mutlaka izlenecek bir kâğıt harita olmalı diye düşünüyorum. Yolun bütününü görmeniz ve işaretleyerek gitmeniz açısından. Basılı haritaları, yolun iki başındaki Würzburg ve Füssen turizm ofislerinden rahatlıkla edinebilirsiniz. 

Bisikletle Romantik Yol; Eğer maceraya meraklıysanız ve temiz havayı her nefes alışverişinizde soluklamak istiyorsanız Romantik Yol boyunca belirlenmiş geniş bisiklet yolları ağının keyfini çıkarabilirsiniz. Bisiklet, Almanya'da seyahat etmenin harika bir yoludur. Yol boyunca ihtiyacınız olan tüm malzemelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz çünkü sizin gibi seyahat eden onlarca bisikletliyi görebilir ve ihtiyaç anında destek isteyebilirsiniz. Otomobil şeridinden biraz daha uzun ve çoğunlukla düz olan 439 kilometrelik bir yol olan bisiklet yolu iyi işaretlenmiştir ve bisiklet meraklılarına rahat bir ulaşım imkânı sağlar. 

Otobüs veya Trenle Romantik Yol; Almanya'da trenle seyahat etmek oldukça rahat ancak araba ile seyahat etmek kadar hızlı olmayacaktır. Kısa sürede ve araba kullanmadan olabildiğince çok manzarayı daha yavaş bir hızda keşfetmeyi tercih edenler için Romantik Yol'u kapsayan çok sayıda otobüs turu bulabilirsiniz. 

Romantik Yol Boyunca Görülmesi Gereken Yerler

Würzburg

Romantik Yol gezinizin ilk durağı olarak tavsiyem, hayli yüksek olan üniversite nüfusu sayesinde genç kalan, görkemli barok mimarisiyle, Franken şarap bölgesinin kalbinde yer alan Würzburg olmalı. Würzburg’un geçmişi, MÖ 1000 yılına kadar uzanıyor. Şehir, 1631’de İsveç Kralı Gustav Adolf’un saldırısı ve Mart 1945’te 5000 kadar Würzburglunun ölümüyle sonuçlanan II. Dünya Savaşı bombalanması başta olmak üzere pek çok üzücü olay yaşamış. 

Würzburg, güzel üzüm bağları, harika şarapları ve yemekleri olan harika restoranları ve şarap festivalleriyle tanınır. Bavyera, birası ile ünlü bir bölge olabilir ama Würzburg, özel yuvarlak şişelerinde kırmızı ve beyaz şaraplarıyla ünlü olan Fränkisches Weinland'ın-Franconian Şarap Bölgesi’nin merkezidir.

Tauberbischofsheim

Würzburg'dan ayrıldıktan çok kısa bir süre sonra Almanya'nın bu bölgesini hayal ettiğiniz türden bir yer olan Tauberbischofsheim köyüne rastlayacaksınız. Burası, insanı gündelik hayatın koşuşturmacasından uzaklaştıran, arnavut kaldırımlı, pastel bir gökkuşağı renginde boyanmış sokaklarda mükemmel ahşap çerçeveli evleri ve özellikle pazar yeri mimari tarzıyla oldukça ünlü bir kasabadır. Tauberbischofsheim, Tauber vadisinin batı ucunda yer alır - Almanca'da yoğun olarak "Liebliches Taubertal" “Güzel Tauber Vadisi” olarak pazarlanır. Yürüyüş ve biziklet yollarına odaklananlar için otoyol çıkışına oldukça yakındır. 

Bad Mergentheim

Bad Mergentheim, Almanya'nın güneyindeki kaplıca merkezlerinden biridir ve Romantik Yoldaki kasabalardan biridir. Güneydoğudaki Rothenburg ob der Tauber ile birlikte Tauber vadisindeki en büyük şehirlerden biridir. Mergentheim'ın kendisinden ilk olarak 11. yüzyılda bahsedilmiştir ve kısa süre sonra en önde gelen üç Alman şövalye düzeninin gelişiyle ön plana çıkmıştır. Maden sularının yanı sıra Bad Mergentheim, orta çağ şövalyelerinin emirlerine bağlı zengin bir tarihe sahiptir.

Kaplıca suları 19. yüzyılda keşfedilmiş ve kaplıca turizminin gelişmesi kasabanın ekonomik olarak oldukça gelişmesine destek olmuştur. Yarı tıbbi tesisler nedeniyle, kasaba yaralı askerler için bir bakım merkezi olarak kullanılmış ve bu durum nedeniyle, sakinleri ve tarihi binaları İkinci Dünya Savaşı sırasında çoğu saldırıdan kurtarmaya yardımcı olmuştur. Bugünlerde Bad Mergentheim, Baden-Württemberg eyaletinin en büyük kaplıca beldesi olarak turistlerin uğrak noktası olmaya devam ediyor. 

Creglingen

Creglingen, Almanya'nın güneyindeki Tauber vadisinde yer alan, tarihi merkezin etrafındaki tepelerdeki bazı muhteşem üzüm bağları ve ormanlık kırsal alanlara erişimi olan küçük ve çekici bir kasabadır. Creglingen yakınlarındaki tarihi yerlerden biri - Finsterlohr yakınlarındaki bir Kelt sur duvarının kalıntıları - bu bölgede ne kadar süredir yerleşim olduğu hakkında bir fikir veriyor. Creglingen tarih sayfalarında, 14. yüzyılda bir kasaba olarak geçiyor.  

Rothenburg ob der Tauber

Eğer büyüleyici peri masalı kuleleri, duvarlarla çevrili bir orta çağ kasabasının en iyi örneği, ustaca çeşmeler ve neo-Gotik kiliseleriyle Avrupa'nın en iyi orta çağ ihtişamı örneklerini görmek istiyorsanız Rothenburg ob der Tauber'e mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Kış aylarında, bu kasabanın şirin Noel pazarları, Arnavut kaldırımlı sokaklarını ve tarihi binaları aydınlatır ve nefis kokular eşliğinde noel ruhunu yaşamanızı sağlar. 'Ob der', İngilizce'de 'üstünde' anlamına gelen 'oberhalb der'in kısaltmasıdır. Rothenburg, Tauber nehrinin 'üstündeki' bir tepede yer alır.

Würzburg'a 45 dakika uzaklıkta, Tauber Nehri'nin sarp kıyılarında yer alan Rothenburg ob der Tauber, Romantik Yolu üzerindeki en popüler duraklardan biri. Almanya'nın en iyi Eski Kentlerinden biri olan, iyi korunmuş Orta Çağ'dan kalma Eski Kenti ile ünlüdür. Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürümek, masal diyarına adım atmak gibi geliyor - ortaçağ binaları neredeyse gerçek dışı görünüyor. Rothenburg ob der Tauber'deyken görmeniz gereken şeylerden biri de kesinlikle güney Almanya'nın en iyilerinden biri olan heybetli Belediye Binası (Rathaus).

Dinkelsbühl

Dinkelsbühl, Alman Romantik Yolu'na karakterini veren arketip -orijinal ve çok eski- kasabalardan biridir. Kuzeyde Rothenburg ve güneyde Nördlingen ile birlikte, Almanya'da kalan tek duvarlı orta çağ şehirlerinden biridir ve heybetli ahşap binaları, ziyaretçilere kasabaların Orta Çağ'da nasıl göründüğüne dair güçlü bir izlenim verir.

Rothenburg ob der Tauber'i sevdiyseniz ancak daha az turistin olduğu bir şehri tercih ediyorsanız, sadece 35 dakika uzaklıktaki Dinkelsbühl'ü ziyaret edin. Rothenburg ob der Tauber'e benzer şekilde, aynı zamanda 16 kulesi ve birkaç otantik şehir kapısı ile sağlam bir şehir duvarına sahiptir. Bu 800 yıllık kasaba, renkli yarı ahşap evlerle ve bir zamanlar Belediye Binası ve bugün bir müze olan Haus der Geschichte ve hakim kuleli St. George Kilisesi gibi ziyaret etmeniz gereken birkaç simge yapı ile doludur. 

Füssen

Bavyera Romantik Yolunun son durağı, Bavyera Alpleri'nin eteklerinde kurulmuş 700 yıllık büyüleyici küçük bir kasaba olan Füssen’dir. Füssen, Alplerin eteğinde Avusturya sınırına yakın ve içinden Lech nehri geçen çekici bir Bavyera kasabasıdır. Arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşırken barok kiliselere, gotik evlere, bir orta çağ şehir surlarına ve hatta bir kasaba kalesine rastlarsınız. Füssen'in Eski Kenti çok muhteşem olsa da çoğu insanın ziyaret etmesinin nedeni, Almanya'nın en popüler ve en güzel kalesi olan yakınlardaki çok popüler Neuschwanstein Şatosu'dur. Romantik Yol'u gezdikten sonra dinlenmek ve belki de Bavyera Alpleri'nde dinlenerek ve yürüyüş yaparak birkaç gün geçirmek için iyi bir yerdir.

Neuschwanstein Kalesi 

Belki de Romantik Yol'daki tek gösterişli kişi, sarp dağların ve keskin mavi gölün eşit derecede teatral manzarasına karşı duran, dramatik bir kale olan Neuschwanstein'dır. Çeşitli Avrupa mimari tarzlarından çizim yapan Kral II. Ludwig, hayatının son 17 yılını 19. yüzyıldan kalma bu yapıyı inşa etmeye adamıştır. Kale o kadar fantastik bir güzelliğie sahiptir ki, Disney Cinderella'nın kalesini ondan sonra modelledi. Orijinal orta çağ ayak izini onurlandırmak için yeniden inşa edilen bu neo-Gotik tarzdaki kompleks, ihtişamı bir neşe ve aidiyet duygusu olan rahatlığı bir araya getiriyor. 

Neuschwanstein Kalesi’n, Walt Disney Kalesi, Sindirella Kalesi gibi birçok takma isim verilmiştir. Neuschwanstein Kalesi, Bavyera'da ziyaret edilecek en iyi yerlerin her zaman en başında gelir. Hayatınızda en az bir kez görmeniz gereken türden bir yerdir. Bavyera'daki tüm turistik yerler arasında en çok ziyaret edilen Neuschwanstein'dır. Yaz aylarında, kale günde 6.000'e kadar ziyaretçi alıyor. Bu, özellikle Hohenschwangau gibi küçük bir kasaba için çok büyük bir rakamdır. Yüksek sezondan kaçınmak istiyorsanız, kaleyi kışın ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Kalenin içi sadece rehberli bir turla ziyaret edilebilir. Biletlerinizi önceden ayırtmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Rezervasyonunuzu en az iki gün önceden yapmanızı tavsiye ederim. 

Neuschwanstein Kalesi,  https://www.neuschwanstein.de/ 

Romantik Yolu Keşfetmek İçin Popüler Güzergâhlar

Münih'ten Bir Günlük Gezi; Gecelememeyi tercih ediyor ama yine de Romantik Yolun tadına varmak mı istiyorsunuz? Münih'ten günübirlik bir gezide Neuschwanstein Şatosu'nu görmenizi tavsiye ederim. 

2 Günlük Romantik Yol Programı; Romantik Yol'da sadece iki gününüz varsa, konaklama yeri olarak Füssen veya Rothenburg'u seçmelisiniz. Her ikisi de rotanın en önemli noktalarıdır ve her biri çevrede güzel bir günlük gezi için olanaklar sunar.

4 Günlük Romantik Yol Programı; Dört tam günlük gezi programınız varsa, tüm önemli noktaların yanı sıra bazı kasabaları uzaktan görerek gezmenize olanak sağlar. 4 günlük programınız için aşağıdaki güzergahı tavsiye ederim:

1. GÜN: Würzburg – Rothenburg
Würzburg'a gelin ve güzel şehir merkezinde biraz gezi yapın. Tüm Romantik Yolun en güzel sarayı olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Residence'ı mutlaka ziyaret edin. Ardından, bir gece kalacağınız Rothenburg'a devam edin.

2. GÜN: Rothenburg – Nördlingen
Romantik Arnavut kaldırımlı şeritlerin ve tarihi evlerin labirentine sahip güzel Rothenburg'u keşfederek bir gün geçirin. Ardından Nördlingen'e devam edin.

3. GÜN: Nördlingen – Augsburg –– Füssen
Nördlingen, bir göktaşı kraterinde yer alan ve tam bir surla çevrili Dünya'daki tek şehirdir. Alman kentsel mimarisinin neredeyse mükemmel bir örneği olan bir kasaba olan Dinkelsbühl'e kadar engebeli arazilerde yolculuğa devam edin. Dilerseniz yol üzerinde Augsburg'a da uğrayabilirsiniz.

4. GÜN: Füssen – King's Castles
Ludwig II tarafından Füssen'de inşa edilen iki kaleyi ziyaret ettikten sonra, yakınlardaki göllerden birine (eğer hava güzelse) bir yan geziye çıkın ya da güzel Füssen'de dinlenerek daha fazla zaman geçirin.

Bu aylıkta benden bu kadar, gelecek ay bambaşka bir rotada sizlerle görüşmek üzere kalın sağlıcakla. Neşeniz, kahkahanız bu ay da hiç bitmesin. 

#NilayınSırtÇantası 


 

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024