“Türkiye'nin En İyi 2’nci İşvereni olmanın gururunu yaşıyoruz”


BAT Türkiye, Top Employers Institute tarafından “Türkiye'nin En İyi İkinci İşvereni” seçildi. BAT’nin bu başarısını ve İK politikalarını BAT Türkiye, Kafkaslar ve Kuzey Kıbrıs Bölgesi İnsan Kaynakları Direktörü Güliz Dalaman Yakmacı ile konuştuk.

Top Employers Institute’un bu yılki listesinde altıncı kez Avrupa ve Türkiye’nin en iyi işverenleri arasında gösterildiniz. Aynı zamanda da Türkiye’nin de en iyi ikinci işvereni oldunuz. Bu başarınızın sırrı nedir?

Global bağımsız araştırma kurumu Top Employers Institute tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen “En İyi İşverenler” araştırmasına dünyanın 121 farklı ülkesinden 2 bin 52 işveren dahil ediliyor. Araştırmada şirketler, insan stratejisi, iş ortamı, yetenek alımı, öğrenme, kapsayıcılık ve çeşitlilik gibi 20 farklı kriterde değerlendirmeye tabi tutuluyor.

BAT olarak söz konusu değerlendirmeler neticesinde, sizin de belirttiğiniz gibi üst üste altıncı kez, Avrupa ve Türkiye’nin En İyi İşverenleri arasında gösterildik. Aynı zamanda tüm dünyadan şirketlerin yer aldığı global sıralamada ise ilk 15 şirket arasında yer aldık. BAT olarak bizi en mutlu eden sonuçlardan biri de Türkiye’deki şirketler arasında ikinci sıraya yükselmemiz oldu. Bu sonuçla tarihi bir başarıya imza attık. Ortaya koyduğumuz İK anlayışının dünyanın en saygın platformları tarafından tescil edilmesinden dolayı çok mutluyuz.

30 yılı aşkın süredir, İnsan Kaynakları alanında en önemli küresel platformların başında gelen Top Employers Institute tarafından Türkiye’nin En İyi İkinci İşvereni seçilmek; bunun yanında üst üste altıncı kez, Avrupa ve Türkiye’nin En İyi İşverenleri arasında gösterilmek bize önümüzdeki dönem için de büyük bir motivasyon sağlıyor. Bundan sonraki dönemde de sadece kendi sektörümüzde değil, bölgesel ve küresel ölçekte en iyi İnsan Kaynakları uygulamalarına sahip olabilmek için çalışmaya devam edeceğiz. Bunu da her şeyin ötesinde, başarılarımızın en büyük pay sahibi olan çalışanlarımıza daha fazla değer katmak için yapacağız.

Bu başarımızda yeni nesil İnsan Kaynakları yönetimimizin önemli etkisi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bugünün dünyasında, çalışan-işveren ilişkisini sadece organizasyonlara ya da şirketlere sağlanan fayda ekseninde okumanın, yapılabilecek en büyük yanlışlardan biri olduğuna inanıyoruz. 

Dünyada yaşanan sosyal ve kültürel dönüşümde, şirketlerin çalışanlarına karşı çok büyük sorumluluğu olduğuna inanıyoruz. Bu sorumluluk doğrultusunda, BAT bünyesinde hayata geçirdiğimiz proje ve uygulamalarla, onlara sadece iş tanımlarına uygun birer çalışma alanı değil; bunun ötesinde fikirlerini açıkça söyleyebildikleri, ihtiyaçlarına göre kendilerini geliştirebildikleri, istedikleri alanlarda öğrenme isteklerini besledikleri, yaratıcılığı teşvik eden bir iş ortamı sağlıyoruz. Bunu yaparken de özellikle kapsayıcılığı ve çeşitliliği en büyük gücümüz olarak görüyor; farklı ülkeleri, farklı kültürleri, farklı sektörlerden farklı bakış açılarını bünyemize dahil ederek fark yaratmaya odaklanıyoruz.

Çeşitlilik ve kapsayıcılığın en büyük gücünüz olduğunu belirttiniz. Bu konudaki çalışmalarınızı anlatır mısınız?

BAT çeşitlilik konusunda da dünyanın önde gelen şirketlerinden biri. 175’i aşkın ülkede faaliyet gösteriyoruz. 140’tan fazla milliyetten 52 bini aşkın çalışanımız var. Farklı kültürlerden ve altyapılardan gelen iş gücüne ve bu farklılıkların değere dönüşmesini sağlayan kapsayıcı bir kültüre sahip olmanın önemine inanıyoruz.

‘Çeşitlilik ve Kapsayıcılık’ ajandamız stratejimizin önemli bir maddesini oluşturuyor. Ethos adını verdiğimiz şirket değerlerimiz, çeşitli ve kapsayıcı bir iş yeri kültürü sağlamak için bize yol gösteriyor. Sektörümüzde global olarak Ulusal Eşitlik Standardı (NES) ve Küresel Eşitlik Standardı (GES) sertifikalarını almaya hak kazanan ilk şirketiz. Çalışanlarımız için çok kapsamlı İK uygulamalarımız mevcut. Koçluk ve eğitim ihtiyacından sosyal yaşama kadar birçok konuda çalışanlarımızın kendilerini üst kademeler için yetiştirmelerine imkân sağlıyoruz. 2 haftalık babalık izni, esnek çalışma, Parents@BAT programı kapsamında online koçluk ve koruyucu aile haklarına kadar pek çok konuda düzenlememiz var. Global ‘Women in Leadership’ ve bölgemizdeki Women@ TCNC programlarımızla kadın yöneticilerimizin bireysel marka gelişimlerine destek oluyor, iş hayatında etkinliklerini artırmaları ve rol model kadın liderlerle bir arada olmalarını sağlıyoruz.

Esnek çalışma uygulamanız hakkında bilgi verir misiniz? Esnek çalışma, iş süreçlerinizi nasıl etkiliyor?

Esnek çalışma BAT’nin kültüründe pandemi öncesinde de büyük öneme sahipti. 2021 yılında pandeminin de etkisiyle tüm esnek çalışma fırsatlarımızı Flex@TCNC programımız altında topladık; mevcut uygulamalarımızı geliştirdik ve bunlara yenilerini ekledik. Bu program ile BAT Türkiye çalışanları esnek çalışma saatleri, farklı rol kategorileri, uzaktan çalışma seçenekleri, ebeveynler için okulun ilk ve son günü çalışma esnekliği, yaz saati uygulaması, kariyer molası gibi fırsatlardan yararlanabiliyor. Bu programla ilgili çalışma arkadaşlarımızın geri bildirimlerini de alıyor ve sürekli güncellemeler yapıyoruz. Flex@ TCNC programı sayesinde BAT Türkiye çalışanları farklı çalışma opsiyonları arasından ihtiyaçlarına uygun olanlardan faydalanma imkanına sahip oluyor.

Çalışanlarınıza sunduğunuz ebeveynlik destek programı da oldukça dikkat çekici... Bu kapsamda neler yapıyorsunuz?

Çalışanların annelik ve babalık sürecinin ilk yıllarında desteklenmesi amacıyla Parents@BAT Programı’nı hayata geçirdik. Anne ve baba adaylarının bu  süreci kolay ve stressiz geçirmelerine, bebek sonrası işe döndüklerinde hem özel hem de iş hayatlarındaki dengenin kurulmasına destek olan Parents@BAT programındaki haklardan koruyucu aile olan ya da evlat edinen BAT çalışanları da yararlanabiliyor.

Ayrıca BAT Türkiye olarak pandemi dö- neminde çeviklikle hayata geçirdiğimiz Çalışan Destek Platformu uygulamamız bulunuyor. Bu uygulamada da tüm BAT çalışanlarına ve birinci derece yakınlarına psikolojik, finansal, hukuki, teknolojik, sosyal, tıbbi, yeni doğan bakımı ve daha birçok konuda ücretsiz danışmanlık desteği sağladık.

Global bir şirket olarak çalışma arkadaşlarınızın kariyerlerine nasıl destek oluyorsunuz? Bu konuda onlara yönderlik yapıyor musunuz?

Her seviyede gelişim ve öğrenim imkanları yaratmayı hedefleyen BAT Türkiye’de çalışanlara hem teknik yetkinlikleri kazandırmayı hem de liderlik yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlayan, globalden de desteklenen bir eğitim portföyü sunuyoruz. BoostTCNC adını verdiğimiz eğitim ve gelişim yolculuğumuzda iş üzerinde öğrenme, departmanlar arası proje grupları, sınıf içi eğitimler, çalışan network grupları ve teknolojinin ve çalışan tercihlerinin değişmesi ile çok önemli bir öğrenme aracı haline gelen online platformlar da yer alıyor. BAT’nin en yeni dijital öğrenme platformu olan GRID, dijitaldeki tüm eğitim içeriklerine tek bir yerden erişimi mümkün kılıyor. Gelişimin her kademede olduğuna inanan BAT Türkiye’de, ‘’My Light is on You’’ mentorluk programı ile kıdemli yöneticiler ve kariyerinin başındaki çalışanlar birbirlerine mentorluk/tersine mentorluk yaparak öğrenmeye ve gelişmeye devam ediyorlar.

Ayrıca BATTERY Staj Programı’mız ve Global Graduate adı verilen yönetici adayı programı başarılı yetenekleri kariyerlerinin ilk yıllarında şirkete kazandırıyoruz.

Çalışma hayatında ‘yan haklar’ konusu çok önemli. Bazen çalışan- ların şirket tercihlerinde de bu konu etkili olabiliyor. BAT’de bu kapsamda yapılan çalışmaları, verilen yan hakları anlatır mısınız?

BAT olarak Türkiye’de esnek yan hakları hayata geçiren ilk şirketlerden biriyiz. BAT Türkiye’de çalışanlar her yıl aralık ayında bir sonraki yıl için kendilerine tanımlanmış olan puanlar dahilinde Esnek Yan Haklar sistemi üzerinden seçimlerini yapıyor. Çalışanlar Esnek Yan Haklar kapsamında özel sağlık sigortasının yanı sıra eğitim destek paketi, tatil paketi, alışveriş çekleri gibi birçok haktan yararlanabiliyor. Bunlara ek olarak, çalışanların mutlu ve huzurlu olmadığı bir kurumun sürdürülebilir başarı sağlamasının mümkün olmayacağı ilkesiyle, çalışan dostu bir ofis yarattık. BAT Türkiye, İstanbul merkez ofisi ile 2018-2019 European Property Awards’ta ‘En İyi Ofis Tasarımı’ ödülünün sahibi oldu. Aynı zamanda Leed Platinum sertifikasına da sahip olan İstanbul merkez ofisi, Office Snapshots’ta yayınlanan 3.500 ofis arasından belirlenen ‘En İyi 25 Ofis’ listesine de Türkiye’den girmeyi başaran nadir şirketlerden biri oldu.

 

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayınız. 

DERGİ

HRdergi Nisan sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Nisan 2024

Yeni makalemizi okudunuz mu?