“Kadın Gücü” OPET istasyonlarında

“Kadın Gücü” projemiz aracılığıyla artık OPET istasyonlarında kadınların ayak sesleri duyuluyor. Önceleri yadırgayan erkek müşteriler, şimdilerde kadınlardan hizmet almayı tercih eder hale geldi. Kadınlar ise hemcinslerini istasyonlarda görmekten gurur duyuyor.

Filiz Öztürk

OPET Yönetim Kurulu Üyesi


Sadece müşterilerimiz değil istihdam ettiğimiz kadınlar için de farklı bir kapı açan proje sayesinde kadın istihdam eden bayilerimizin istasyon satışları, istihdam etmeyen bayilerimize oranla % 4 artış gösterdi. Bugüne kadar benim de katıldığım yaklaşık 60 istasyon ziyaretinde kadın çalışanların istasyonlarımıza sağladığı olumlu katkıyı ve değişimi yakından görmek bizi mutlu etti.

OPET olarak bugüne kadar imza attığımız sosyal sorumluluk projelerimizin her birinin odağı toplumun öncelikli ihtiyaçları oldu. Tüm faaliyetlerimizde ülkemize yönelik duyarlılığımızla toplumsal konularda yeni değerler yaratmaya çalışıyoruz.

Türkiye’nin gündemindeki en önemli konulardan biri olan ‘kadın istihdamı”na yönelik başlattığımız sosyal sorumluluk projemiz "Kadın Gücü" ise bu odakla hem istasyonların çehresini hem de toplumun önyargılarını değiştiriyor. OPET olarak toplumsal algıyı değiştirmek ve kadınlara çalışma hayatında fırsat eşitliği sunmak amacıyla başlattığımız Kadın Gücü Projesi, OPET bayilerinin ve çalışanlarının yoğun destek ve çabalarıyla bir yıl içinde büyük bir ivme kazandı. Geçtiğimiz yıl Mart ayında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve İŞKUR işbirliği ile uygulamaya alınan proje ile Türkiye’nin dört bir yanındaki OPET istasyonlarında artık kadınların ayak sesleri duyuluyor.


İK süreçlerimizi gözden geçirdik


OPET olarak akaryakıt istasyonlarındaki İnsan Kaynakları süreçlerimizi gözden geçirerek her istasyonunda en az iki kadın çalışan olmasını hedefliyoruz. Amacımız akaryakıt satış yetkilisi, market satış yetkilisi, istasyon yöneticisi, vardiya amiri, muhasebe elemanı gibi farklı pozisyonlarda kadınlara çalışma olanağı sunulması... Kadın Gücü Projesi, aynı zamanda iş arayan kadınlar için de farklı bir kapı açtı. Kadın Gücü kapsamında OPET’te işe başlayan her yaştan kadın, hayata çok daha güvenle ve umutla bakıyor.

Her şeyden önce ekonomik özgürlüğü sağlamanın özgüvenini taşımakla kalmayıp önyargıları kırmanın, ‘istasyon işi erkek işidir’ klişesini yıkmanın da gururunu yaşıyor, OPET sayesinde iş arayışı sürecinde önlerine çıkan çalışma saatleri, yaş sınırı gibi engellerden kurtulduklarının altını çiziyorlar. Önceleri yadır- gayan erkek müşteriler, sonrasında kadın çalışanları daha fazla benimseyerek onlardan hizmet almayı tercih eder hale geldi. Kadınlar ise hemcinslerini istasyonlarda görmekten büyük mutluluk ve gurur duyuyor.


Hedefimiz 3 bin 500 kadın çalışan


Kadın Gücü Projesi ile hedefimiz 2020 yılına kadar toplam 3 bin 500 kadın çalışanın daha istasyonlarımızda görevlendirilmesi. Projemizi sahada görmek, istasyon çalışanları ve bu konuda duyarlı bayilerimizle görüşmek adına istasyon ziyaretleri başlattık.

Bugüne kadar yaklaşık 60 istasyona ziyaret gerçekleştirdik. Bizzat benim de katıldığım bu ziyaretler sayesinde kadın çalışanları bire bir tanıma ve sohbet etme imkanımız oldu. Kadın çalışanların istasyonlarımıza sağladığı olumlu katkıyı ve değişimi yakından görmek bizi mutlu etti.

Mayıs 2019 sonu itibariyla istasyonlarımızda geldiğimiz son duruma bakacak olursak:

• Proje başlangıcında sadece 14 ilde istasyonlarımızda kadın çalışanlar mevcut iken şu anda 73 ile yayılmış durumda.

• Kadın Akaryakıt Satış Yetkilisi sayısı 27’den 389’a (% 1341 artış)

• Kadın Market Satış Yetkilisi sayısı 576’dan 806’ya (% 40 artış)

• Toplam Çalışan kadın sayısı 1541’den 2149’a (% 40 artış)

• Kadın çalışan oranı ise % 8’den % 11.4’e yükseldi.

• Kadın istihdam eden bayilerimizin istasyon satışları, istihdam etmeyen bayilerimize oranla % 4 artış gösterdi.

• Müşteri şikayet biletleri incelendiğinde ise Kadın Gücü istihdam eden bayilerimizde akaryakıt ve market satış yetkilisi davranış şikayet biletlerinde % 9’luk düşüş gerçekleşti.

Kadın Gücü projesinin işe alım süreçlerinde ise OPET bayilerinin İŞKUR istihdam teşviklerinden faydalanması sağlanarak özel eğitim ve mesleki gelişim programları oluşturuluyor. İşe alım süreçlerimizi İŞKUR İş ve Meslek Danışmanları, Özel İstihdam Bürosu, online işe alım portalleri ve bayilerimizin işbirliği ile yürütüyoruz.

Bu işbirliklerinden aldığımız güç ile istihdam ettiğimiz kadın sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Şu anda çalıştığımız özel istihdam bürosu bu iş için başvuru yapan kişilerle tek tek görüşme yaparak çalışma şartlarını anlatıyor ve olumlu olan adayları bayilerimize yönlendiriyor. Sonrasında da bayilerimiz yönlendirilen adaylarla görüşerek olumlu bulduğu adayı istihdam ediyor.


İşbaşı eğitimleri önemli


Ayrıca imzaladığımız protokol gereği İŞKUR özellikle bölgesel olarak direkt bayilerimizle iletişime geçip, aranan kadın çalışan sayısını öğrenerek yönlendirmeler yapıyor. İŞKUR’a kayıtlı olmak şartıyla, kadın istihdamını desteklemek amacıyla önemli teşvikler de mevcut. Mesela 18 yaş üzeri kadın çalışan istihdam eden işverenler 24-54 ay SGK teşviklerinden yararlanabilirken, 29 yaşından büyük erkekleri istihdam eden işverenler bu teşviklerden sadece 6-30 ay yararlanabiliyor.

Ayrıca işbaşı eğitimleri bulunuyor. Bu eğitimlerde 3 ay boyunca tüm personelin eğitim giderleri karşılanıyor. İstasyonlarımızda çalışmaya başlayan kadın çalışanlarımızın çoğalmasıyla birlikte verimliliğin ve hizmet kalitesinin daha da arttığını görüyor, bugüne kadar erkek işi olarak görülen “Akaryakıt Satış Yetkilisi”, “İstasyon Yöneticisi” gibi pozisyonlarda kadınların başarıyla çalıştığını gözlemliyoruz.


Kadınlarda işsizlik oranı erkeklerden fazla


Özetle kadınların iş gücüne katılımı ekonomik ve sosyal gelişim açısından toplumlar için çok büyük önem taşıyor. Ülkemiz ne yazık ki bu anlamda çok düşük oranlara sahip. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülkemizde 15 yaş üstü kadınların işgücüne katılma oranı yüzde 33,6, erkeklerin ise yüzde 72,5. Ergenlik ve genç yetişkinlik dönemindeki (15-24 yaş arası) kadınların yüzde 32,8’i, ne eğitimde ne de istihdamda yer alıyor. Yani 3 milyon 565 bin kadın, okula da işe de gitmiyor. Bu oran aynı yaş dönemindeki erkeklerde yüzde 15.1 olarak görülüyor. İş gücüne dahil olmayan kadın nüfus 20 milyon civarındayken erkek nüfus 8 milyon. Yani kadınların işsizlik oranı erkeklerinkinden çok daha fazla.

Bu nedenle projemizin çok doğru bir noktaya parmak bastığını düşünüyor ve hem sektörümüz hem de toplumumuz adına önemli bir değişimin parçası olmaktan gurur duyuyoruz.

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024