“TOEIC® testini işe alım, terfi, rotasyon, yurtdışı görevlendirme ve gelişim takibi için kullanıyoruz”

Favorilere Ekle

--- BU BİR ADVERTORIAL'DIR ---
 

Şirketler, küresel rekabette TOEIC® testlerine önem veriyor. Bunlardan biri olan Toyota Boshoku Türkiye’nin İnsan Kaynakları & İş Güvenliği Bölüm Müdürü Kerem Şahin, neden bu testi tercih ettiklerini, hangi alanlarda kullandıklarını ve sağladığı avantajları anlatıyor.

Kurumunuz için İngilizce neden önemli?

Toyota Boshoku Türkiye, 26 ülkede, 100’ün üzerinde tesise ve 40 binin üzerinde çalışana sahip olan Toyota Boshoku Grubu’nun, Avrupa’daki önemli üretim üslerinden biri konumundadır. Tabii ki böyle global bir organizasyon içinde yer alınca gerek iletişim gerekse görev ve sorumlulukların daha iyi sağlanabilmesi için İngilizce yetkinliği bizim için daha da önemli hale geliyor.

İngilizce yeterliliğinin önemini kurumunuzda ilk nasıl anladınız?

Dünyanın farklı lokasyonlarında yer alan çalışma arkadaşlarımız ile daha güçlü bir iletişim sağlamak ve dünyadaki tüm gelişmeleri daha doğru takip edebilmek için İngilizce ilk günden itibaren bizim için en önemli konular arasında yer alıyor.

Neden TOEIC® testini seçtiniz?

TOEIC sınavını seçmemizin aslında birkaç nedeni var. Öncelikle Japon orijinli bir şirket olduğumuz için Japonya’daki global merkezimizce bölgeler ülkeler arası iletişim standardının belirlenmesinde TOEIC önemli bir araç. Ayrıca çalışanların veya adayların İngilizce bilgi düzeylerini tek kalemde değerlendirmemizin yanlış olacağını düşünüyoruz. İngilizceyi Speaking, Reading Writing ve Listening olarak ayrı ayrı ele almamız gerekiyor. TOEIC sınavı bize bu becerileri ayrı ayrı değerlendirebileceğimiz bir imkan sunuyor. Her bir kısım için ayrı sınav uygulayarak, İngilizce yetkinliğini daha doğru değerlendirebiliyoruz. Bunların yanı sıra sınavları uygulamamız için gerekli olan TCA (Test Center Administrators) yani test merkezi yöneticileri için gerekli olan eğitimleri alarak sınavın tüm aşamalarını kendi kurumumuzda kendi belirlediğimiz zaman diliminde herhangi bir dış desteğe ihtiyaç duymadan gerçekleştirebiliyoruz.

TOEIC testini hangi alanlarda kullanıyorsunuz?

Global bir şirket olarak İngilizce yetkinliğini değerlendirebilmek için TOEIC sınavını işe alım, terfi, rotasyon, yurtdışı görevlendirme gibi süreçlerin yanı sıra kariyer gelişim faaliyetlerimizin bir parçası olan İngilizce eğitimlerimizin öncesinde mevcut seviyeyi belirlemek ve sonrasında gelişimi takip edebilmek için uyguluyoruz.

TOEIC sınavını kurumunuzda nasıl uyguluyorsunuz?

ETS Global tarafından verilen TCA akreditasyonu çerçevesinde yılın belirli dönemlerinde, şirketimizin eğitim merkezinde tüm gereklilikleri tamamlayarak uyguluyoruz.

Sizce ETS Global proses ve prosedürleri size kolaylık sağlıyor mu?

Şirket olarak süreçlerimizin standart olması bizim için büyük önem taşıyor. Bu nedenle ETS Global Proses ve Prosedürlerinin standart olması kurum kültürümüzle uyum sağlıyor diyebiliriz. Bununla birlikte sınav süreçleri, sonuçların değerlendirilmesi gibi konuların çok açık ve net bir şekilde belirtilmesi bizler ve sınava katılan çalışanlarımız için büyük avantaj sunuyor.

Çeşitli ülkelerde yürütülen birçok araştırma, İngilizcenin iş performansını iyileştirmeye yardımcı olduğunu ve terfi olasılığını artırdığını tespit ediyor. Siz de bu düşünceye katılıyor musunuz?

Çalışanların değerlendirmelerine etki eden tek kriter İngilizce olmasa da performans iyileştirme ve terfi gibi konularda İngilizce belirleyici bir unsur oluyor. Bunun nedenini irdelediğimizde İngilizce gerekliliği olan rol ve sorumlulukların etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Zayıf İngilizce dil becerileri, etkili iletişim akışını yavaşlatır, yanlış yorumlamaya neden olur, hayal kırıklığı yaratır ve çalışanlar arasında engeller yaratır, böyle bir durumla karşılaştınız mı?

İngilizce gerekliliği olan pozisyonlara, yet- kinlik ve yetenek değerlendirmelerini yaparak uygun çalışanı yerleştirmek bizim ana sorumluluklarımızdan biri. Bu süreci sağlıklı yürütebildiğimiz için şu ana kadar herhangi bir problem yaşamadık. Tabii ki bu süreci yürütürken İngilizce seviyesini sağlıklı bir şekilde belirlememize yardımcı olduğu için TOEIC sınavı bizlere büyük fayda sağlıyor.
 

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayınız.