Lilly İlaç Türkiye: Başarıyı çalışan katılımıyla sürdüren En İyi İşyeri


“Burada bulduklarınızı alın ve onları daha iyiye götürün”. Lilly’nin Kurucusu Albay Eli Lilly’nin kendisinden sonra gelen nesillerdeki çalışanlara verdiği bu mesaj, Türkiye’de kesinlikle karşılık buluyor: Lilly Türkiye, bugün hem en iyi işverenler arasında yer alıyor hem de En İyi İşyeri unvanına sahip.
Lilly İlaç İnsan Kaynakları, Eğitim ve Gelişim Direktörü Defne Orhun’a göre yakalanan başarının sırrı “çalışanların tüm süreçlere dahil olmasında” saklı. Zaten söyleşimiz süresince Orhun’un en çok vurgu yaptığı kavramlar “çeşitlilik ve dahil etme” oluyor. Elbette sohbetimiz bunlarla sınırlı kalmıyor; Orhun’un Lilly’deki farklı görevleri içeren kariyer öyküsünden bundan sonraki hedeflere de uzanıyor.

2001’den beri Lilly Türkiye bünyesinde görev yapıyorsunuz. En başa dönersek, kariyer yolculuğunuzun kilometre taşlarını anlatır mısınız?

Uluslararası İlişkiler bölümü mezunuyum ama ben hep İnsan Kaynakları alanında çalışmak istiyordum; sonrasında zaten bu alanda master da yaptım. 

Kariyerime başladığım Arçelik’te İK’da yaklaşık 5,5 yıl görev yaptıktan sonra 2001 yılında Satış Ekibinden Sorumlu İK Uzmanı olarak Lilly ailesine katıldım. İnsan Kaynakları içinde kaldığım süre boyunca ücret ve yan haklar dahil olmak üzere pek çok farklı görev aldım. Bu arada yaklaşık 2,5 yıl kurumsal iletişim alanında deneyim kazandım. Böylece İK’nın dışına çıkıp bambaşka bir gözle İnsan Kaynakları'na bakma fırsatım oldu. 

2015’in sonlarında ise global bir projeyi yönetme fırsatı buldum: Tüm Lilly bünyesinde uygulanacak global ödüllendirme programının iki proje liderinden biri oldum. Yaklaşık 2 yıl süreyle, programın hem tasarımından hem de tüm dünyada uygulanmasından sorumlu olarak görev yaptım. 

Ardından 2 yıl boyunca ABD’deki merkezimizde Biomedicine ve Uluslararası İş Birimlerinde İK Projeler Danışmanı ve İK Stratejik İş Ortağı olarak çalıştıktan sonra 2019 yılının Ağustos ayında şimdiki görevime başladım. 

Farklı alanlarda kazandığınız bu deneyim bugünkü rolünüze neler kattı?    

Her şeyden önce bakış açımın genişlemesini sağladı. Lilly Türkiye, çok büyük bir global organizasyonun parçası. Bu nedenle ülkenin dışına çıkarak bu yapının nasıl işlediğini farklı bir ölçekle görebilme, kurduğum geniş iletişim ağı sayesinde çok farklı kişileri, düşünce biçimlerini ve iş yapış şekillerini tanıma, merkezde ve diğer ülkelerde var olan kaynaklara ve iyi uygulamalara daha hızlı ulaşabilme ve buraya döndüğümde edindiğim deneyimleri Türkiye uygulamalarına yansıtabilme imkanını sağladı. 

Benim kariyer öyküm aslında Lilly Türkiye’de sık rastladığımız örneklerden sadece biri. Bu farklı deneyimlerin çalışanlarımız ve şirketimiz açısından çok önemli olduğuna inandığımız için bu tür fırsatların oluşmasını her zaman sağlıyoruz.  

Şu anda Lilly Türkiye İnsan Kaynakları’nda kaç kişisiniz? Nasıl bir yapılanmanız var?

7 kişilik ekibimizle, yaklaşık 150 çalışandan oluşan Lilly Türkiye ailesi için değer katıyor, iş ortaklığı yapıyoruz. 

4 kişilik çekirdek İK ekibimize ek olarak, bir arkadaşımız eğitim ve gelişim ile sağlık, çevre ve güvenlik sorumluluğunu üstlenmiş durumda. Ofis yönetimi sorumluluğu da bizde. İK kısmındaki arkadaşlarımız hem belli alanlarda uzmanlaşıyor hem de belli aralıklarla yaptığımız rotasyonlarla ekipteki herkesin İK’nın her alanını bilmesini, daha iyi bir çalışan deneyimi sağlamayı hedefliyoruz.

Top Employers araştırmasında, Türkiye’deki en iyi işverenler arasında yer alarak, “Top Employers Türkiye” 2018, 2019 ve 2020 sertifikalarının sahibi oldunuz. Üç kez de Aon Best Employer- En İyi İşyeri unvanını aldınız. Yakaladığınız bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

En İyi İşyeri unvanını, çalışanlarımızın değerlendirmesiyle kazandık. Top Employer Sertifikasyonu ise, bağımsız bir kuruluş tarafından İK’nın 10 farklı alanında belli kriterlere dayanarak, kanıtları ile birlikte sistemlerin iyi ve sürekli işlediğinin belirlendiği bir çalışma olduğu için her iki başarının da bizim cephemizde ayrı bir önemi var. 

Geriye dönüp baktığımızda, yakaladığımız başarının arkasındaki temel faktörlerin başında “dürüstlük, mükemmellik ve insana saygı” şeklinde belirlediğimiz köklü değerlerimizin, Lilly ailesinin tüm fertleri tarafından içselleştirmesinin yattığını düşünüyoruz. Yaptığımız tüm çalışmalarda bu değerleri temel alıyoruz. 

Öte yandan, her yıl İK stratejimizi belirlerken dikkate aldığımız en temel kavramların başında çeşitlilik ve dahil etme yer alıyor. Stratejimizi bunların üzerine kurguladığımız için yaptığımız uygulamalar, çalışanlarımızı süreçlere dahil edecek şekilde hayata geçiriliyor. 

Çeşitlilik ve dahil etme konusunda ne tür çalışmalarınız var?

Tüm uygulamalarımızda farklı fonksiyon, kuşak ve cinsiyetten çalışanımızın katılımını sağlamaya çalışıyoruz. Bunu yapabilmek için, birleştirici bir organizasyon yapısı olarak tanımlayabileceğimiz Team Lilly adında bir oluşumumuz var. Burada takım olarak belli bir kültür dahilinde çalıştığımızı vurguluyor; müşterilerimiz kadar çalışanlarımız için yarattığımız deneyimin de önemli olduğuna inanıyoruz. 

12 kişiden oluşan ve her yıl yenilediğimiz Team Lilly elçilerimiz, ekiplerinin sesini yönetime ulaştırırken, uygulamaları da çalışanlarımıza daha iyi anlatmamızı sağlıyor. 

Hangi uygulamalar hayata geçirildi bu katılımcı çalışmalar sonucunda?

Yenilikçi bir şirket olarak, çalışma ortamında öncü adımlar atmayı amaçladık ve ‘Geleceğin Çalışma Ortamı’ projemizle Temmuz 2016’da açık ofis uygulamasını hayata geçirdik. Ekibimizin değişime hızla adaptasyonunu desteklemek için bu süreçte departman temsilcilerinden oluşan bir takım oluşturduk. Toplantı odalarının isimlerinden tutun da çalışma alanlarındaki uygulamalara ve sosyal alanımızın yapısına kadar her şeye çalışanlarımız kendileri karar verdi. Ofisimizde Genel Müdürümüz dahil kimsenin kendine ait bir masası yok ve herkes her gün farklı bir masada çalışabiliyor.

Esnek çalışma saatlerine geçişimiz de bu yaklaşımın bir uzantısı oldu. Çalışanlarımızdan gelen geri bildirim doğrultusunda İstanbul trafiğini de göz önüne alarak artık çalışmaya daha erken başlıyor, mesaimizi daha erken bitiriyoruz. Cuma günleri 14.00’e kadar çalışıyoruz. Çarşamba günleri ise evden çalışma uygulamamız var. Tüm bu uygulamaları, sözünü ettiğim ekiplerin elçileri aracılığıyla hayata geçirdik. Esnek yan haklar sistemine girerken de çalışanlarımız her aşamada fikirlerini bizimle paylaştı. 

Tüm uygulamaların sürdürülebilir olmasının sırrı, çalışanların bu süreçlere dahil olmaya devam etmesinde saklı. 

DİJİTAL ODA VE LILLY ÜNİVERSİTESİ…

Kariyer yönetimi konusunda, çalışanların kendi gelişimlerini sahiplenmelerini sağlamak için birçok kaynak sunduklarını belirten Defne Orhun, “Çalışanlarımıza teknolojik bazı platformlar sağlıyoruz” diyor: “Kariyer portalimizde, kariyer gelişimi ve yönetimiyle ilgili kaynaklar ile, çalışanların herhangi bir değerlendirmeyi nasıl kullanabileceklerine ve sonrasında yöneticileriyle nasıl değerlendirmede bulunabileceklerine dair araçlar bulunuyor. Tüm çalışanlarımıza açık olan e-learning programlarımızın yer aldığı Lilly Üniversitesi platformumuzda ise online eğitimlerimiz mevcut.” 

Çalışanların işe alımından başlayarak onboarding sürecinde, yöneticinin çalışanını başarılı biçimde şirkete adapte edebilmesini, ilk bilgileri sunabilmesini sağlayan kaynakların bir kısmının Dijital Oda’da yaratıldığını da sözlerine ekleyen Orhun, videolar ve örnek role play’ler gibi pek çok kaynağın burada oluşturulduğunu ifade ediyor. 

Şimdi neler var gündeminizde?

Çeşitlilik ve dahil etme her zaman gündemimizde olmaya devam edecek. Hatta bu konuyu daha da ileri götürmeye çalışacağız. Bunun yanı sıra yetenekleri şirketimize kazandırma ve geliştirme ve well-being (esenlik) konuları da önümüzdeki dönemde gündemimizde olacak. 

Gündemdeki yerini koruyan ve heyecan duyduğumuz konulardan biri de online ödüllendirme sistemimiz. Takdir kültürü açısından çok önemli olduğuna inandığımız bu sistem sayesinde, Lilly değerleri doğrultusunda belirlenmiş kriterler çerçevesinde dünyanın herhangi bir yerindeki çalışma arkadaşlarımıza herhangi bir katkısı için anında bilgisayar veya cep telefonu üzerinden, yazılı veya video kaydederek teşekkür edip ödül gönderebiliyoruz. Diğer çalışanlar da ödül alan arkadaşlarını bu online platform üzerinden görerek tebrik edebiliyor. 

Lilly olarak tüm dünyadaki insanların yaşamlarını iyileştirmek için insana verdiğimiz değeri keşif ile birleştirip, insanların daha uzun daha sağlıklı, daha aktif yaşamlar sürmelerine yardımcı olan ilaçlar üretmek için yola çıktık. 21'inci yüzyılda da tüm dünyanın sağlığını daha da iyileştirerek insanlığa katkı sağlamaya devam etmeyi hedefliyoruz. 


DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024