Çalışanlarımıza teklifimiz: “Gelin, geleceği birlikte tasarlayalım”

 BNP Paribas Cardif olarak İnsan Kaynakları politikamızı;
çalışanlarımıza sunduğumuz katma değeri tanımlayabilmek adına
“Çalışan Değer Önermesi” (Employee Value Proposition) projemiz ile yeniledik.
Sizinle de bu projenin ayrıntılarını paylaşmak istiyoruz.


Fulya Şarlıgil Yurtseven - BNP Paribas Cardif
İç İletişim ve Kurum Kültürü Müdürü

Günümüz dünyasında işverenler, en yetenekli ve en verimli çalışanları bünyesine katmak, çalışanlar ise, güçlü değerleri ve amaçları olan, güvendikleri kurumlarda çalışmak istiyor. Özellikle zaman içinde ağırlığı artan “Y” ve profesyonel hayata adım atmaya hazırlanan “Z” jenerasyonlarının etkisi ile kurumlar, çalışanlarından bağlılık ve yüksek performans bekledikleri noktalarda artık 20 yıl öncesine göre çok farklı yöntemler izlemek zorunda olduklarını fark ettiler.

Önce temel kriterler...

Bu iç görüden hareketle biz de BNP Paribas Cardif olarak İnsan Kaynakları politikamızı; çalışanlarımıza sunduğumuz katma değeri tanımlayabilmek adına “Çalışan Değer Önermesi” (Employee Value Proposition) projemiz ile yeniledik.

Çalışanlarımızın katılımı ile hayata geçirdiğimiz bu projenin ilk adımında, çalışanların kuruma olan sadakatini ve motivasyonunu etkileyen temel kriterleri belirledik: Performans ve başarı odaklı olma, gelişen kariyer fırsatı sunma, insana değer verme, etik ve sorumlu davranma, inovasyon kültürü, sürekli öğrenmeyi destekleyen bir şirket olma gibi değerler işveren markası olarak BNP Paribas Cardif’i tanımlayan temel özellikler arasında öne çıktı. Bu kriterleri çalışanlarımıza ve potansiyel iş gücüne anlatabilmek ve yeni dönem İnsan Kaynakları politikalarımızı özetlemek üzere bir de motto geliştirdik: “Biz fark yaratırız, çalışanlarımıza değer verir, onları cesaretlendirir, geleceği birlikte tasarlarız.”

Çalışanlarımızı yeniliğe ve yaratıcılığa teşvik etmek, yetkinliklerini geliştirerek değişimin bir parçası olmalarını sağlamak, açık iletişimi desteklemek ve mutlu bir iş ortamı yaratmak öncelikli hedeflerimiz haline geldi. Hem şirketimiz hem de çalışanlarımızın gelişimi için yeni bir gelecek yaratma yolunda tüm çalışanlarımıza bir teklif sunuyoruz: “Gelin, geleceği birlikte tasarlayalım.” Tüm İnsan Kaynakları süreçlerimizi de bu vizyon doğrultusunda yapılandırmaya devam ediyoruz.

Konseptimiz çalışan mutluluğu...

BNP Paribas Cardif Türkiye İnsan Kaynakları yönetimi olarak 2015 yılını “çalışan mutluluğu” konsepti üzerinde yoğunlaşarak tamamladık. Çalışanlarımıza daha mutlu bir iş ortamı sunabilmek için öncelikle İç İletişim ve Kurum Kültürü isimli bir departman kurduk.

Yoğun ofis tempomuz içinde mola verebileceğimiz, çalışanlarımızın iş dışı yaşamlarına dair paylaşımlarda bulunabileceği ortamlar yaratmak için çalışmaya başladık. Aksiyonlarımızı planlarken özellikle şirketimizdeki hâkim Y kuşağını dikkate aldık ve iş arkadaşları ile sosyalleşebilecekleri organizasyonlar kurguladık. Hobi kulüpleri, “İyi ki Varsın Cardifli” günü, Cuma Tadında İkramlar, büyük bir heyecanla düzenlediğimiz ve artık gelenekselleşen Cardif Bowling Turnuvası; çalışanlarımız arasındaki sinerjiyi ve kurum bağlılığını geliştiren, aynı zamanda onlara pozitif motivasyon sağlayan etkinliklerden bazıları…

BNP Paribas Cardif Türkiye’yi en iyi temsil edecek kişilerin çalışanlarımız olduğu inancıyla kurumsal web sitemizi, çalışanlarımızın katıldığı fotoğraf çekiminden görseller ile yeniledik. Ayrıca çalışanlarımızın sosyal medya kullanım oranlarını göz önüne alarak etkinliklerimizi hashtaglerle destekliyor, kurumsal hesabımızdaki içeriklerin çalışanlar tarafından takibini ve güncellenmesini sağlıyoruz.

Çalışan memnuniyeti rasyosu,
yöneticilerimizin performans değerlendirme kriteri...

Bu uygulamalarımızın yanı sıra, üst yönetimimizin de desteği ile aldığımız bir diğer önemli karar, çalışan memnuniyeti rasyomuzun yöneticilerimizin performans değerlendirmelerinde bir kriter olarak belirlenmesiydi. Çünkü biliyoruz ki çalışan memnuniyeti ve bağlılığı ancak, İnsan Kaynakları ve yöneticilerin birlikte ve uyum içinde çalıştığı, yönetimin hem destek olduğu hem de aktif katılım sağladığı şirketlerde mümkün olabiliyor.

Yine bu bakış açısıyla, çalışanlarımızı da yönetim kademesindeki karar aşamalarına dahil ediyoruz. Çalışanlarımız arasından gönüllülük esası ile belirlediğimiz “İK elçileri”, “Mutluluk Komitesi” ve İcra Kurulu Üyelerimiz ile gerçekleştirdiğimiz “çalışan sohbetleri” gibi çalışanlarımızın görüşlerini sunabilecekleri farklı platformları kurguluyor, bu platformlardan gelen görüş ve önerileri dikkatle izliyor ve belirlenen aksiyonların gelişimlerini takip ediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz tüm aksiyonların etkilerini yıl içinde hayat geçirdiğimiz “Çalışan Memnuniyeti” anketlerimiz ile ölçüyor, gelişime açık alanlarımızı bu anketlere göre belirliyoruz.

Özetle BNP Paribas Cardif Türkiye İç İletişim ve Kurum Kültürü departmanı olarak gerçekleştirmeye çalıştığımız hedef; tüm çalışanlarımızın ofislerine keyifle geldiği, aynı takımın bir parçası gibi hissettiği, sahip oldukları yüksek enerji ve farklı bakış açıları ile Cardif Ailesi’ni zenginleştirebildiği bir ortam oluşturmak ve hep birlikte başarıya koşmak...

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024