Arının mucizevi dokunuşuyla yaratılan bir dünya markası: BEE’O Propolis'in devrim yaratan yolculuğuDr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, vizyoner kimliğiyle BEE’O Propolis'in kurucu ortağı ve CEO'su olarak Türkiye'nin arı ürünleri sektöründe devrim yaratan isimlerden biri. Hem bir gıda yüksek mühendisi hem de bir biyolog olarak, arıların mucizevi ürünleriyle bağışıklık güçlendirme potansiyelini keşfetmiş ve bu keşfi oğlunun sağlığı için kullanarak bir devrime öncülük etti. BEE’O Propolis, özellikle kadınların vazgeçilmezi olacak ürünleriyle artık kozmetik alanında adından söz ettiriyor. Biz de Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı ile bir annenin küresel marka olma yolundaki bu başarı hikayesini ve hepimizin propolise dair merak ettiği konuları konuştuk. 

Öncelikle başarılı bir kadın girişimci olarak sizin ve markanız BEE’O Propolis’in hikayesini dinlemek isteriz. Nasıl başladı bu yolculuk? 

Ben, Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı. Gıda Yüksek Mühendisi ve ayrıca Biyolog olup aynı zamanda Türkiye’nin ilk ve tek yerli propolis üreticisi BEEO’nun kurucularındanım. 1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra yaklaşık 20 yıl boyunca arı ürünleri sektöründe Ar-Ge ve Kalite Direktörlüğü yaptım. Bu arada yüksek lisans öğrenimimi İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü’nde tamamladım. Görevim süresince arı ürünleri alanında pek çok ulusal ve uluslararası proje gerçekleştirdim. 

İlk olarak oğlumun bağışıklık sorununa çare aradığım dönemde propolis ve arı sütü ile tanıştım. Oğlum 11 aylıktan itibaren 2 ayda bir yüksek derecede ateşleniyordu ve sürekli antibiyotik vermek zorunda kalıyorduk. 5 yaşına geldiğinde antibiyotiklerden dolayı çok kötü bir alerji gelişti ve tedavisi de yoktu. Doktor çocuğumun bağışıklığının aşırı düşük olduğunu belirtti. Bunun üzerine, bilimsel çalışmaları ve tıbbi yayınları araştırmaya başladım. Propolis ve arı sütünün dünyanın her yerinde bağışıklığı doğal yollarla güçlendirmek için kullanıldığını, sık tekrarlayan enfeksiyonlara karşı kullanıldığını gördüm.  Ama Türkiye’de üretilmediğini ve Çin’den geldiğini öğrenince öncelikle oğlum için üretmeye karar verdim. 6 ay kendi ürettiğim propolis özütü ve arı sütünü kullandıktan sonra oğlumda ne ateş ne alerji kalmıştı ve bağışıklığı da artmıştı. 

Bu şifayı görünce tüm annelere ulaştırma hayaliyle yola çıktım. Türkiye’de daha önce üretilmeyen propolisi yine Türkiye’de ilk kez “Sözleşmeli Arıcılık” modeli ile üretmek ve proses yöntemini geliştirerek insan tüketimine uygun hale getirmek için sevgili eşim Ziraat Yüksek Mühendisi Taylan Samancı ve değerli hocam Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu ile birlikte 2013 yılında Ar-Ge projesiyle firmamızı İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’te kurduk. 10.500 metrekarelik tesisimiz, 200’ün üzerinde çalışanımız, 5000 sözleşmeli arıcımız ve 550.000 arı kovanımız ile Türkiye’nin en büyük propolis, arı sütü, polen, arı ekmeği ve ham bal üreticisiyiz. Ulusal ve uluslararası 80’i aşkın ödüle layık görüldük. Şu anda yurt içinde BEE’O ve BEE’O UP, yurt dışında da BEE&YOU markamızla propolis, arı sütü, ham bal, arı ekmeği, polen ve arı zehri içeren 100’ü aşkın takviye edici gıda ve cilt bakım ürünlerini kovandan sofraya prensibiyle, besin içeriği ve biyolojik aktivitesi korunarak her geçen gün büyüyen bir aşkla tüketicilere sunmaya devam ediyoruz. 

%100 doğal, katma değerli sprey, tablet, damla, karışım, şurup ve kozmetik formundaki ürünlerimizi Türkiye’de BEE’O markası ile e-ticaret sitesi www.beeo.com.tr üzerinden ve 5000 perakende satış noktasında, BEE’O UP markasıyla 35.000 eczanede, Amerika’da ise e-ticaret sitesi www.beeandyou.com üzerinden; ayrıca Amazon, CVS, Wallmart, E-bay’de ve 3500 perakende satış noktasında satışa sunuyoruz. Tüm bunlarla birlikte, Amerika, Kore, Almanya, Belçika, Hollanda, İsveç, İngiltere, Avusturya, Katar, Fransa, Dubai, Kıbrıs ve Suudi Arabistan dahil olmak üzere 37 farklı ülkeye ürünlerimizi ihraç ederek, Anadolu propolisini bir dünya markası yapma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Propolis’in sağlık açısından bu kadar kıymetli olmasının nedenini sorsak neler söylersiniz?

Propolis aslında arıların kovanlarını sterilize etmek ve mikroplardan korumak amacıyla ürettikleri bir madde. İçeriğinde bulunan fenolik ve flavonoidler, yani polifenoller sayesinde bu şekilde etki gösterebiliyor. Propolisin içeriğinde 300’e yakın biyoaktif bileşen tanımlanmış. Yani propolis, kafeik asit fenetil ester, kafeik asit, resveratrol, kuersetin gibi çok iyi bildiğimiz, vücudu destekleyici etkiler göstererek pek çok sayıda biyoaktif bileşeni bir arada içeriyor. Bu demek oluyor ki, propolis tüketerek beslenmenize doğal yollarla destek olabilirsiniz.

Kovanda yaşamın olmazsa olmazı olan propolis, bizler için de oldukça faydalı. Özellikle vücudumuzun direncini arttırmaya yardımcı oluyor, alerji döneminde alerjilerimizi hafifletmede olumlu etkileri var… Sporcu bireyler de propolisten faydalanabilir, sindirim problemi yaşayan da bahar alerjisi olan da, sık hastalanan da… Hem çocuk hem yetişkin, hepimizin hayatına dokunan birçok faydası var! Bu faydalar, propolisin elde edildiği bölgeden, bitki örtüsünden, iklim koşullarından, ekstraksiyon metodundan etkileniyor, ancak temelde yüksek polifenol içeriğiyle alakalı diyebiliriz. 

Özellikle ebeveynlerin çocuklarının bağışıklığını geliştirmek söz konusunda ilk başvurdukları şey; propolis oluyor. Propolislerin doğru kullanımı konusunda ebeveynlere neler tavsiye ederseniz?

Çocukların en az %10 oranında Anadolu propolisi içeren propolis damlayı günde 10 damla su, süt, meyve suyu, bal, pekmez, yoğurt gibi sıcak olmayan gıdalarla tüketmesini öneriyorum. İhtiyaç duyulduğunda, bu miktar 4 kat arttırılarak çocuklarda günde 40 damlaya kadar tüketilebilir.

Bununla birlikte, propolisli sprey, propolisli shot, propolisli tablet, propolis arı sütü ham ballı karışımlar, propolisli şurup gibi çok çeşitli takviye edici gıda formları da mevcuttur. Bunlar da günlük hayata dahil edilerek pek tabii kullanılabilir. 

BEE’O olarak sadece sağlık değil, güzellik alanında da yeniliklere imza atıyorsunuz? Bu yeniliklerden biraz bahsedebilir miyiz?

BEE’O Propolis olarak, %100 doğal katma değerli ürünler üretiyor, bu ürünlerin inovatif özellikler taşıyor olmasına da büyük önem veriyoruz. Diğer markalardan ayrışan birçok yönümüz arasında hem arı ürünleriyle cilt bakım formülasyonları geliştirme üzerine yaptığımız başarılı çalışmalar hem bu alandaki uzmanlığımız hem de inovasyon yeteneğimiz yer alıyor. 

En son yeniliklerimizin arasında arı zehirli seriye eklenen cilt bakım ürünleri yer alıyor. Bu ürünler, Arı zehirli selülit karşıtı sıkılaştırıcı jel ve arı zehirli masaj kremi… Bununla birlikte anti-aging setimizin en yeni üyesi, göz çevresi bakım kremimiz arı sütü, Anadolu Propolisi, ham bal içeren %100 doğal bir formüle sahip. Arı zehirli sivilce ve yağlanma karşıtı serumumuz ve Anadolu propolisli C vitaminli aydınlatıcı serumumuz da yine kullanıcılar tarafından büyük bir ilgi gören yeni ürünlerden…

Bununla birlikte; kapsüller, saç bakım ürünleri, çocuklar için geliştirilen özel ürünler gibi, farklı ihtiyaçlara yönelik ürün geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. 

Özellikle kadınların çözmek için başvurmadığı yol kalmayan sorunların başında gelen selülite yönelik geliştirdiğiniz ürününüz hakkında konuşmak isteriz. BEE'O APIBEAUTY Çatlak ve Selülit Karşıtı Sıkılaştırıcı Jel'i geliştirmeye nasıl karar verdiniz?

Literatürde arı zehrinin içeriğinde bulunan ana bileşenlerden melittinin, kan dolaşımı üzerine etkilerini inceledikten sonra, arı zehrinin selülitlere karşı tamamen doğal bir cilt bakım bileşeni olabileceği üzerine çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Çalışmalarımız, %100 doğal formüllü BEE'O APIBEAUTY Çatlak ve Selülit Karşıtı Sıkılaştırıcı Jel olarak meyvesini verdi. 

Bu jelin düzenli kullanımının selülit görünümünü azaltmada ve cildin sıkılaşmasında nasıl bir etkisi var?

BEE'O APIBEAUTY Çatlak ve Selülit Karşıtı Sıkılaştırıcı Jel'in içeriğindeki Anadolu Propolisi, cildi yenilemeye ve arındırmaya destek sağlayarak cildin daha pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına yardımcı oluyor. İçeriğindeki arı zehri ve kahve çekirdeği ekstraktı, kan dolaşımını hızlandırarak, selülit oluşumunun altında yatan temel sebebi hedef alıyor, çatlak ve selülit karşıtı etki gösteriyor. İçeriğindeki aloe vera ve hyaluronik asit ise cilde derinlemesine nem bakımı sağlayarak pürüzsüz bir cilt görünümüne katkıda bulunuyor. 20 gönüllü üzerinde yapılan bilimsel çalışmanın verilerine göre, BEE'O APIBEAUTY Çatlak ve Selülit Karşıtı Sıkılaştırıcı Jel, 4 hafta düzenli kullanımda selülit, çatlak ve sarkık görünümünde azalma ve daha sıkı bir cilt görünümü sağlıyor.

Son olarak cilt bakımı ve güzellik konusunda okurlarımıza ‘propolis’li tavsiyeleriniz neler olur?

Propolis, cildi arındırmaya ve yenilemeye yardımcı olması nedeniyle çok özel bir cilt bakım bileşeni. Aynı zamanda, doğal koruyucu özelliği sayesinde cilt bakım ürünlerinin %100 doğallığını koruyarak, raf ömrünün korunmasını sağlıyor. Yani hem doğal hem de etkili ürünlere ilgi duyanlar için çok güzel bir cilt bakım ürünü bileşeni. 

Anadolu propolisi, ciltte leke ve yaşlanma karşıtı etki gösteriyor. Ayrıca, ölü deri atıklarının ciltten arındırılmasında etkili, sivilce ve aknelerin hafifletilmesinde, cildin daha canlı ve parlak görünümünde, cilt bariyerinin onarılmasında da etkili… Bu nedenle, hem cilt bakım ürünlerinizin içeriğinde propolisli ürünlere yer vermenizi tavsiye ediyorum. Ancak unutmayın, sadece dıştan değil, içten de vücudumuzu besleyerek cilt güzelliğimizi korumak ve sürdürmek önemli! 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024