Anadolu Sigorta, çalışan memnuniyetinde zirveye çıktı!

Anadolu Sigorta, kurum kültürü ve çalışan memnuniyeti konusunda Great Place to Work Enstitüsü sertifikası alarak sektörde öncü olmaya devam ediyor. Biz de Anadolu Sigorta 1. Genel Müdür Yardımcısı Filiz Tiryakioğlu’na bu başarıya giden yolu, projelerini ve gelecek planlarını sorduk.

Öncelikle sizden Great Place to Work Sertifikası’na giden başarı hikayenizi dinlemek isteriz. Nasıl bir süreç yönetimi gerçekleştirdiniz?

Pandemi döneminde çalışanlarımıza daha mutlu iş ortamı sunmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettik. Bu süreçte bizim için en önemli konu, gerçekleştirdiğimiz uygulamaların çalışanlarımız tarafından nasıl algılandığı ve şirketimize duydukları bağlılık oldu. Çalışan memnuniyetini odağımıza alarak, empati ve şeffaflıkla hayata geçirdiğimiz uygulamaları ve çalışanlarımızın katılımıyla gerçekleşen anket sonuçlarımızı, 60’tan fazla ülkede iş yeri kültürü ve çalışan memnuniyeti konusunda hizmet veren Great Place to Work ile paylaşarak programa katıldık. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, yüksek güven kültürüne sahip harika bir iş yeri kriterini sağlayarak Great Place to Work Sertifikası’nı almaya hak kazandık. Gerçekleştirdiğimiz çalışmaların sonucunun, bu sertifikayla tescillenmesi bizim için büyük bir mutluluk kaynağı oldu.

Çalışan Memnuniyeti’ni artırmak için hayata geçirdiğiniz uygulamalarınızdan bahsedebilir misiniz? Özellikle pandemi döneminde şirketlerin elzem sorunlarından biri olan Çalışan Deneyimi ve Memnuniyeti’ni nasıl yönettiniz?

Anadolu Sigorta olarak, pandemi döneminde önceliğimiz çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlığı oldu. İlk vakanın açıklanmasıyla da birlikte hızlı bir şekilde uzaktan çalışma sistemine geçtik. Çalışma arkadaşlarımızı her aşamada düzenli olarak bilgilendirmeye özen gösterdik ve yaptığımız “Sizi Dinliyoruz” anketleriyle onların önerilerine de kulak verdik.

Konforlu ve ergonomik bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla pandemi öncesinde ofislerde faydalanılan bazı imkanları evlere taşıdık. İnternet paketi, ergonomik çalışma sandalyesi gibi imkanların yanı sıra, çalışanlarımızın içeceği çay, kahveden, ajanda ve kalem setine kadar her detayın düşünüldüğü paketleri ev adreslerine göndermeye devam ediyoruz.

Çalışanlarımızla olan iletişimimizi sürekli kılmak, zaman ve mekan bağımsız hale dönüştürmek amacıyla “BizBize” adını verdiğimiz kurum içi mobil uygulamamızı hayata geçirdik. Bu sayede güçlü olan iletişimimizi daha da iyileştirerek ortak bir sinerjiyle çalışmalarımızı sürdürdük. 23 Nisan, yılbaşı, Kadınlar Günü gibi özel günlerde çalışanlarımız için kısa molalar yaratmak, birlikte keyifli vakit geçirmek adına online etkinlikler düzenlemeye önem verdik. Seyahat kısıtının olduğu dönemde çalışanlarımızın kullanımına sunduğumuz seyahat uygulaması sayesinde, dijital ortamda profesyonel rehberlerle bir araya gelerek online seyahat deneyimi yaşamalarını sağladık. Bu dönemde, en önem verdiğimiz konulardan biri de, çalışanlarımızın kişisel gelişimlerine katkı sağlamaktı. Pandeminin başında hızlı bir şekilde aksiyon alarak, tüm yöneticilerimizin belirsizlik dönemlerinde liderlik becerilerini ve uzaktan yönetim kabiliyetlerini geliştirici eğitimler almalarını sağladık.

Yine pandemi döneminde mevcutta devam eden tüm eğitim süreçlerimizi bir çatı altında toplayarak her kademedeki çalışan, stajyer ve tüm paydaşlarımızın iş ve sosyal hayatlarındaki gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla “Öğren, Keşfet, İz Bırak” mottosuyla Anadolu Sigorta Akademiyi hayata geçirdik. Akademi çatısı altında hayata geçirdiğimiz “Yol Arkadaşı” programımız ile çalışanlarımızın şirketteki ilk zamanlarında ihtiyaç duyabilecekleri bilgi ve desteğe kolayca ulaşabilmelerine imkan sağlıyoruz.

Gelecek dönemde gerçekleştirmeyi planladığınız İK plan ve projeleriniz neler?

Bu sertifikayı almak kadar korumak ve sürekliliğini sağlamak da bir o kadar önemli bizim için. Şirkete bağlılığı yüksek, aynı zamanda genç ve dinamik bir ekibe sahibiz. Bunun çok büyük bir güç olduğunun bilincindeyiz. Bu sebeple, çalışanlarımızdan aldığımız güçle, işveren markası çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmeyi planlıyoruz.

Hayata geçirdiğimiz “Anadolu Sigorta Gençlik Senatosu” sayesinde her kademedeki üniversite öğrencileri ile düzenli olarak bir araya gelerek daha iyi bir çalışma yaşamına liderlik etmelerine imkan sağlıyor ve iş hayatına dair fikirlerini sunabilecekleri bir ortam yaratıyoruz.

Bu uygulamaların yanı sıra pandemi sonrası için de birtakım yeni uygulamalar geliştirmeye başladık. Halihazırda çalışanlara yönelik olarak hayata geçirdiğimiz uygulamaları daha da geliştirerek, uzaktan çalışma sistemleri de dahil olmak üzere birçok yeni uygulamayı şimdiden planlamaya başladık. Bu çalışmalarımızı her zaman olduğu gibi bu dönemde de çalışanlarımızın katılımıyla tasarlayacağız.

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024