“Önce İnsan-Önce Çalışan” anlayışıyla son iki yıldır finansın en iyi işvereni olduk!

Kuveyt Türk olarak 1989’da yola çıktığımız değerlerimizle hareket ediyor, İK alanındaki tüm çalışmalarımızı “önce insan - önce çalışan” anlayışıyla yapıyoruz. Yaptığımız çalışmaların neticesinde de Great Place to Work Enstitüsü tarafından düzenlenen “Türkiye’nin En İyi İşverenleri”nde son iki yıldır ödüle layık görülüyoruz. Bu yolculuktaki temel noktalara birlikte bakmaya ne dersiniz?


Kuveyt Türk olarak, bir yandan müşteri odaklı hizmet anlayışımızı her geçen gün geliştirirken, diğer yandan bu anlayışın köklerinin çalışma arkadaşlarımız olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. 1989’da yola çıktığımız değerlerimizle hareket ediyor, İnsan Kaynakları alanındaki tüm çalışmalarımızı “önce insan - önce çalışan” anlayışıyla yapıyoruz.

Çalışan bağlılığı serüvenimiz uzun yıllara dayanıyor. İnsan Kaynakları Grubumuz 2000’li yıllardan bu yana güçlü ve gelişime açık yönlerimizle ilgili üst yönetimimizin de desteğiyle sürekli aksiyonlar alıyor. Çalışan memnuniyeti ve bağlılığı anketlerini düzenli olarak gerçekleştiriyor, sonuçlarına göre yeni planlamalar ve yeni uygulamalar geliştiriyoruz.


Çalışan memnuniyeti sadece İK’nın ajandası olmamalı


Bugün 420 şubesi ve 60’ın üzerinde genel müdürlük departmanı bulunan bir banka olarak, çalışan memnuniyeti ve bağlılığı konusunun sadece İK ajandası olmaktan çıkması gerektiğine de inanıyoruz. Bu konunun, tüm yöneticilerin sahiplendiği ve çalışanlarla birlikte aksiyon aldığı bir süreç olarak ele alınması artık bir zarurettir. Bu düşünceden ve öngörüden hareketle 2014’den beri yöneticilerimizi ve çalışma arkadaşlarımızı da içine alacak şekilde süreçlerimizi baştan aşağı revize ettik.


Kurum içi iletişim platformları önemini artırıyor


Kurum olarak piyasadan farklı ve çalışan odaklı uygulamalara sahip olabilirsiniz. Fakat bu uygulamaların çalışan gözündeki değeri sizdeki değer kadar değilse bir yerlerde kopukluk var demektir. Hem bu kopukluğun oluşmasını önlemek hem de İK’ya yönelik tüm uygulamalarımızın çalışanlarımız tarafından daha iyi anlaşılmasına ve içselleştirilmesine katkı sağlamak amacıyla işveren markamıza “İyi ki” adını verdik.

Peki bu süreçte neler yaptık ve yapmaya devam ediyoruz?

- 2014 yılında kurduğumuz Önce Çalışan Meclisi ile şubelerimizde ve birimlerimizde çalışan her unvandan arkadaşımızın İnsan Kaynakları ile bir araya geldiği bir platform oluşturduk.

- Esnek yan haklar uygulamamız olan ve “İhtiyaçlar farklıyken yan haklar nasıl aynı olabilir ki” düşüncesinden hareketle 2017’de hayata geçirdiğimiz Sepetim ise bankacılık sektöründe bir ilk olma özelliğini taşıyor. Özel sağlık sigortasında, yemek kartında asgari düzeyleri belirledik. Çalışanlarımız, yabancı dil tazminatı, kıyafet yardımı gibi hakların istedikleri kadarından vazgeçerek kişisel gelişime, seyahat programlarına, teknolojik ihtiyaçlarına yardımcı olabilmek adına her sene yenilenen seçenekler sunduk. Üstelik bir ilke daha imza atarak sistemi tamamen kendi bankacılık yazılımımız olan BOA Platformu üzerinden kurarak kişiye özel bütçe hesaplaması gerçekleştirdik.

- İyi ki Mobil Uygulaması ile kurum içi sosyal medya ortamı oluşturduk.

- Kuveyt Türk çalışanlarının, genel müdür, genel müdür yardımcıları ve grup müdürleriyle tanışıp onların tecrübe ve deneyimlerini öğrenmesi ve kendi fikirlerini üst yönetime aktarabilmesi için ‘Hasbihal’ adı verilen görüşmeler düzenleniyoruz.

- Çalışan memnuniyeti ve bağlılığı konusunda her yıl 15 bölgemizi, şubelerimizi ve genel müdürlük departmanlarımızı temsilen 550 yöneticimizle bir araya gelerek anket sonuçlarını ve aksiyon planlarını değerlendiriyoruz.

- Ayrıca, bankacılık üssü ve genel müdürlük binalarımızda anne odalarımız var. Yeni hayata geçirdiğimiz bir uygulamayla anne olan çalışanlarına esnek çalışma modeliyle evden çalışma imkânı sunuyoruz.

Marifet iltifata tabidir. Kuveyt Türk olarak yaptığımız tüm bu çalışmaların neticesinde Great Place to Work Enstitüsü tarafından düzenlenen “Türkiye’nin En İyi İşverenleri”nde son iki yıldır ödüle layık görülüyoruz. Bankamız, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “2000+ Çalışan Sayısı” kategorisinde “Türkiye'nin En İyi İşvereni” ve “Finansın En iyi İşvereni” ödüllerini aldı.


Çalışan bağlılığı çalışma süresini etkiliyor


Son olarak ifade edelim ki, günümüzde çalışan memnuniyeti ve bağlılığı, çalışanların şirkette kalma süresini etkileyen en önemli unsurların başında geliyor. 2018 yılsonu verilerimize göre çalışanlarımızın bankamızdaki ortalama çalışma süresi 6,9 yıl. Beş yıl önce bu süre 4,11 yıldı. Aradan geçen zaman zarfında yukarı yönlü belirgin bir değişim yaşadık. 30 yıllık bir banka için bu önemli bir başarıdır.

Kuveyt Türk olarak bundan sonraki süreçte de çalışan memnuniyetini ve bağlılığını artıracak, çalışma sürelerimizi yukarı taşıyacak ve Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesindeki yerimizi sağlamlaştıracak İK uygulamalarımızı yeni yaklaşımlarla hayata geçirmeye devam edeceğiz.

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024