Zor zamanlarda Duygusal Dayanıklılığınızı Artırmanın Yolu

Mart 03, 2020

Korona Virüs salgını, depremler, çığ felaketleri, savaş, mülteci sorunu ve dünya kaynaklarının hızla tükenmesi gibi birçoğumuzda endişe yaratan konuları hızla geride bıraktı. Dünyada çok az kişi tarafından bilinen pandemi artık günlük konuşmalarımızın içerisinde...  Fiziksel sağlık kadar bu durumdan etkilenen sosyal, duygusal sağlığımız da ayrı bir tehdit unsuru olarak karşımızda duruyor.

Dünyada birçok çok uluslu şirket çalışmalarına ara verirken, ülkemizde bu süreç henüz belirsiz. Bu belirsizlikle, korkuyla, kaosla yaşamak ise sağlıklı bireyler için uzun dönemli stres yaratıyor ve önlem alınmasını gerektiriyor.

Kısa vade içerisinde duygusal dayanıklılık konusunda bir şeyler yapmamız gerektiği aşikâr. Bu nedenle, bugünlerde hızla hayatımızın içerisine alarak, duygusal dayanıklılığımızı artıracak iki önemli yöntemi hatırlatmak isterim.

Bunlardan ilki Stephen Covey’in İlgi / Etki Alanı.

Etki alanımız, kararlarımızla, davranış ve seçimlerimizle yönlendirebileceğimiz, hayatımızda değiştirebileceğimiz bir alanı ifade ediyor.

Oysa ilgi alanın bizim elinde olmayan, etki edemediğimiz ama orada yaşananlardan etkilendiğimiz bir alanı tanımlıyor.

Duygusal dayanıklılığımızı arttırmamızın yolu, odağımızı, ilgi alanından çekip, etki alanımıza çevirmek. Bunu yaparken önemli bir tuzağın bizi beklediğini göz ardı etmemek gerekir.

Tuzak, içerisine sıklıkla düştüğümüz bilişsel çarpıtmalar. Hafızanızda kolaylıkla tutabileceğiniz şekli ile SGK tuzağı!  Bu da duyusal dayanıklılığınızı arttıracak ikinci yöntem.

SGK tuzağı nedir?

Süreklileştirme

Zamansal ayırımı yapmadan olan bir olayın sonsuz devam edeceğine olan inanç. Örnek. Dünyada Corona Virüs pandemi ilan edildi, bundan sonra dünya iflah olmaz. 

Genelleme

Sınırlı sayıda örnekten yola çıkarak genel bir kanıya varmak. Örnek. Corona Virüs ülkemize girdi. Hepimize yayılacak. 

Kişiselleştirme

Anlamlı bir nedene dayanmadan olumsuz bir olayın sorumluluğunu üstlenmedir. Örnek. Geçen seneki domuz gribi salgınına yakalanmıştım, bu sene de bu virüs kesin beni bulur.

Yukarıda detaylarını örneklerini kısaca paylaştığım SGK tuzağı olarak tanımladığımız noktalarda olduğunuzda bilin ki ilgi alanındasınız. Ve burada kalmanızın size faydası yok. Burada olduğunuz anladığınızda ise yapacağınız şey hızlıca etki alanınıza yönelmek olmalıdır.

Nobel Tıp ödülü sahibi, sinir hücresini çizen Cajal‘ın söylediği gibi, her birimiz kendi beynimizin heykeltıraşıyız. Duygu ve düşüncelerimizi yönetmek mümkün. Panik, duygusal dağınıklık, akıl yürütme mekanizmamızı bozar ve kötü kararlar almamıza ve sonrasında bu kararların mağduru olmamıza sebep olur.

Lütfen unutmayın, İlgi Alanı/ Etki alanı bilincini taşımak için SGK tuzaklarına karşı radarlı yaşamak içerisinden geçtiğimiz zorlu dönemlerde duygusal dayanıklınız için yapabileceğiniz en basit ama etkili yöntemlerdir.

Duygusal olarak Dayanıklı kalacağınız günler diliyorum. 

Yazımızı sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın.

 

Banu Koç Çakan

Endüstri ve Örgüt Psikoloğu, Duygusal Zekâ Mentoru, PCC