FOLKART’IN İnsan Kaynakları’nda da imzası “sürdürülebilirlik”Great Place to Work sertifikasıyla 2 yıl üst üste Ege’nin en iyi işverenleri arasında yer alan Folkart’ın İnsan Kaynakları Müdürü Adile Kutludağ, “Bu ödülü, çalışan memnuniyet düzeyi; güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, takım ruhu başta olmak üzere çok farklı alanlarda yapılan kapsamlı değerlendirmeler sonucunda aldık. Sürdürülebilir yaklaşımımız İnsan Kaynakları politikalarımızı ve uygulamalarımızı da kapsıyor. Bu nedenle tüm bu alanlarda her zaman için devamlılığı ve daha iyisini yapmayı hedefliyoruz” diyor. Folkart’ı ve İK alanında bundan sonraki hedeflerini Kutludağ’dan dinliyoruz.

Öncelikle Folkart’ı sizin sözlerinizle dinlemek isteriz. Bize kısaca şirketinizden söz eder misiniz?

Türkiye’nin öncü gayrimenkul geliştirici şirketlerinden biri olan Folkart, bugüne kadar İzmir’de ve İstanbul’da inşa ettiği yenilikçi, estetik, modern, teknolojik ve çevreci yaşam alanları ile sektörün öncü ve lider firması. Yüksek kaliteli konutlar, ticari alanlar, rezidanslar ve karma kullanımlı projeler geliştirerek çağdaş dokunuşlarla şehirlere hayat veriyoruz. Yenilikçi tasarımlar, çevre ile bütünleşen yeşil alanlar, akıllı teknoloji ve sürdürülebilir bir yaklaşım, Folkart'ın imzası. Yaratıcılığın, ilhamın ve modern yaşamın buluştuğu nokta olan projelerimiz ile sadece konut değil, birer yaşam tarzı sunuyoruz.

“Hayat Buna Değer” mottomuzla çıktığımız bu yolda, insan odaklı bir yaklaşım benimsiyoruz. Bu nedenle, sosyal sorumluluk anlayışımız, topluma ve çevreye olan duyarlılığımızla sadece kendi sektörümüzde değil, her alanda insanlığa faydalı olmak bizim için önemli.

Kurumsal sosyal sorumluluk anlayışımız doğrultusunda kültür, sanat, spor ve eğitim alanlarına destek veriyoruz. Folkart Gallery ve Folkart Academy gibi markalarımızla bugüne kadar yüzbinlerce kişiye dokunduk. Uzun yıllar İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ana sponsorluğunu yaptık, “Kültür ve Sanat Kenti İzmir” sloganıyla yola çıkan İKSEV’in de destekçilerindeniz.

Nasıl bir İnsan Kaynakları yapılanmanız var? Kaç kişilik bir ekiple, nasıl bir çalışan profiline hizmet üretiyorsunuz?

Her bir çalışanının katkısını ve potansiyelini değerlendirerek, şirketin başarılı ve güçlü bir geleceğe doğru ilerlemesini sağlıyor, Folkart olarak, kurumsal gücümüzü çalışanlarımızdan aldığımıza inanıyoruz.

İzmir ve İstanbul genelinde, yaklaşık 260 çalışanımıza “önce insan” anlayışı temelinde değer katmak için çalışıyoruz. Çekirdek kadromuz 5 kişiden oluşuyor. Ekip içinde herkesin farklı uzmanlık alanları ve buna göre ana sorumlulukları var. Ancak bilgi paylaşımı, ekip ruhu ve iş birliğini destekleyen bir yaklaşımı benimsediğimiz için bir takım halinde çalışıyoruz.

Birlikte öğrenmek, ekibimizdeki herkesin eşsiz kariyer yolculuğuna katkıda bulunmak ve gelişimini takip etmek bizim için çok önemli. İşe alım, yetenek yönetimi, performans, eğitim ve işveren markası ana konularımız olmakla birlikte; hepimiz çalışan deneyimi ve kurum kültürünü ileriye taşımak için çabalıyoruz.

Merkez ofis çalışanlarımız ve projelerimizde bulunan saha çalışanlarımız şirketin değerlerini benimseyen, yenilikçi ve topluma katkı sağlama hedefiyle hareket eden bir profili temsil eder. Ekiplerimiz alanlarında uzman, dinamik, yaratıcı ve sürekli gelişmeye açık çalışma arkadaşlarımızdan oluşuyor. Folkart, farklı disiplinlerden gelen herkesin takım ruhunu ve iş birliğini ön planda tutarak çalıştığı, samimi paylaşıma ve açık iletişime önem veren bir işyeridir.

Great Place to Work sertifikasıyla Ege’nin en iyi işverenleri arasında yer alıyorsunuz. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Folkart olarak, çalışan memnuniyeti ve iş yerindeki mükemmelliği ön planda tutan bir yaklaşımımız var. Çalışan deneyimini geliştirmek, çalışanlarımızı desteklemek ve onlara üstün bir çalışma atmosferi sunmak adına yürüttüğümüz çalışmalarımız ile 2 yıl üst üste Great Place to Work sertifikası almaya hak kazandık.

Ekip arkadaşlarımızın mutluluğunun, şirketimizin temel başarısını şekillendirdiğine inanıyoruz. Çalışanlarımızın her koşulda yanında olmak, gelişimlerine katkı sağlamak ve iş- yaşam dengesi kurmalarına destek olmak için çaba gösteriyoruz. Bu kapsamda, Great Place to Work bizim için sadece bir ödül değil; tüm bu çabalarımızın, çalışanlarımız tarafından görüldüğünün ve karşılıklı güven ilişkisinin bir göstergesi.

“Bu ödülü, çalışan memnuniyet düzeyi; güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, takım ruhu başta olmak üzere çok farklı alanlarda yapılan kapsamlı değerlendirmeler sonucunda aldık. Sürdürülebilir yaklaşımımız İnsan Kaynakları politikalarımızı ve uygulamalarımızı da kapsıyor. Bu nedenle tüm bu alanlarda her zaman için devamlılığı ve daha iyisini yapmayı hedefliyoruz” diyor.

Sürdürülebilir yaklaşımımız İnsan Kaynakları politikalarımızı ve uygulamalarımızı da kapsıyor. Bu nedenle tüm bu alanlarda her zaman için devamlılığı ve daha iyisini yapmayı hedefliyoruz.

Bundan sonraki dönem için İnsan Kaynakları ajandanızın öncelikli maddeleri neler?

İnsan Kaynakları olarak, şirketimizin stratejik hedefleri ve sektördeki güncel yaklaşımlardan beslenerek ajandamızı oluşturuyoruz. Çalışanlarımızın geri bildirimleri, beklentileri de önceliklerimizi belirleme ve ihtiyaçları saptama konusunda bizim için yol gösterici oluyor.

Günümüz iş dünyasında rekabet avantajı elde etmek ve başarıyı sürdürmek için şirketlerin en değerli varlıklarından birinin, nitelikli ve sürekli gelişen çalışanlar olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, çalışan gelişimi ve yetenek yönetimi, Folkart’ın her zaman gündeminde olan çalışan başlıklarından.

Her çalışanın yeteneklerini en üst düzeyde kullanabileceği, uygun rolde konumlandırmaya, gelişim alanlarına odaklanarak çalışanlarımızı güçlendirmeye, yeteneklerini en iyi şekilde yönetmeye ve geleceğin liderlerini yetiştirmeye odaklanıyoruz. Çalışanlarımız için yaptığımız yatırımlar, sadece çalışan memnuniyetini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda şirketimizin sürdürülebilir başarı yolculuğunu da güçlendiriyor.

Sürdürülebilir bir başarı için etkili bir strateji belirlemek ve bu stratejiyi uygulamak büyük önem taşıyor. Bu noktada, önümüzdeki dönem itibariyle OKR (Objectives and Key Results) performans yönetimi sistemine geçmeyi ve bu sistem sayesinde hedeflerimize daha odaklı ve ölçülebilir bir şekilde ulaşmayı amaçlıyoruz.

Geleceğe adım atmak için OKR metodolojisini etkili bir yönetim aracı olarak ön plana çıkartmanın, stratejik hedeflerimizi belirleme, bu hedeflere ulaşma süreçlerimizi yönetme ve performansları değerlendirme konularında yardımcı olan bir çerçeve sunacağına inanıyoruz. Bu yıl ekip olarak OKR kültürünü oluşturmak ve yaygınlaştırmak için çalışacağız.

 

 

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayın.


  

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024