‘ASTD BEST Ödülü çalışanlarımıza yönelik fark yaratan, yenilikçi uygulamalarımız sayesinde doğru yolda olduğumuzun da bir göstergesi’


Turkcell Global Bilgi geçtiğimiz günlerde İK konusunda dünyanın en saygın ödüllerinden biri olan ASTD Best 2010 Ödülü’ne layık görüldü. Eğitim ve Gelişim konusundaki başarılı uygulamalarıyla bu ödülü alan Turkcell Global Bilgi bu ödülün keyfini ve gururunu yaşıyor. Biz de bu ödülün baş aktörlerinden biri olan Turkcell Global Bilgi Eğitim, Performans ve Yetenek Yönetimi Bölüm Müdürü Güldar Kaleli Bakır ile biraraya gelerek bu ödülü Global Bilgi’ye getiren eğitim ve gelişim süreçlerini konuştuk.

Geçtiğimiz günlerde Turkcell Global Bilgi olarak kurumsal eğitim ve gelişim alanında dünyanın en prestijli kurumu olan ASTD’nin ‘ASTD BEST 2010’ ödülünü aldınız. Bu ödülün Turkcell Global Bilgi için anlamı nedir? Daha doğrusu, bu ödül şirketler için ne anlama geliyor?

“ASTD BEST” Awards ödülü; dünyanın en büyük eğitim organizasyonu olan ASTD (American Society for Training & Development) tarafından veriliyor. Her yıl bu ödüle dünyanın dört bir yanından birçok kurumsal şirket başvuruyor. Bu ödüle başvuran kurumlardan, eğitim ve gelişim konusunda en iyi uygulama ve örneklere sahip olduklarını ispatlamaları bekleniyor. Değerlendirmeler sonucunda da ödül, eğitim ve gelişim uygulamalarını, şirketin hedeflerine ulaşması için başarılı bir şekilde hayata geçiren kurumlara veriliyor.

Bu yüzden böyle bir ödülü ülkemize ve şirketimize kazandırmak, bizim için çok gurur verici. Aynı zamanda çalışanlarımıza yönelik fark yaratan, yenilikçi uygulamalarımız sayesinde doğru yolda olduğumuzun da bir göstergesi.

Çalışanlarınız bu ödül haberini nasıl karşıladılar? Bu ödül onlarda nasıl bir hava yarattı?

Hem çalışanlarımız hem de yönetim ekibimiz bu ödülü almamızda en önemli etken. Tüm şirket bu sürecin sahibi ve çok önemli bir parçası. Dolayısıyla, bu ödül bizim kadar onları da mutlu etti ve gururlandırdı. Ayrıca, bu ödülü almamızda eğitim bölümü çalışanlarımızın ailelerinin de çok büyük desteği var. Çünkü başarılı uygulamaları hayata geçirmek özveri ile çalışmayı gerektiriyor. Biz de bu konuda anlayış gösteren ailelerimize, teşekkürlerimizi bildiren mektuplar yolladık. Ailelerden gelen dönüşler bizleri çok mutlu etti ve duygulandırdı.

Sizin pencerenizden bakacak olursak, ASTD BEST ödülü kurumlar için nasıl bir değer yaratıyor. Diğer taraftan, kurumların yarattığı hangi değerler bu ödülü getiriyor?

ASTD eğitim ve gelişim alanında dünyanın en büyük ve en prestijli organizasyonu. Dünya genelinde 100’ü aşkın ülkeden üyesi, 130’un üzerinde ulusal ve 30’un üzerinde uluslararası iş ortağı bulunuyor. Böyle bir kuruluşun üyesi olmak ve dünya genelinde bu ödülü almak hem önemli hem de çok büyük bir sorumluluk. Önemli, çünkü, ülkemizi yurtdışı platformlarda başarı ile temsil etmek, şirketimiz içinde bir prestij. Büyük bir sorumluluk, çünkü, başarı skalanızı hiç düşürmeden daha başarılı işlere imza atma isteğiniz ve heyecanınızı daha da arttırıyor.

Bu zamana kadar bu ödülü alan şirketlere baktığımızda, ödüle değer görülmelerindeki en büyük etkenin, eğitim ve gelişim süreçlerindeki fark yaratan, yenilikçi uygulamaları ve bu uygulamaların şirket performansında yarattığı katkı diye düşünüyorum.

Bu önemli ve prestijli ödülü alan bir kurum olarak Eğitim&Gelişim süreciniz ve organizasyonunuzdan bahsedebilir misiniz?

Türkiye’nin Lider Müşteri İlişkileri Yönetim Merkezi Turkcell Global Bilgi, bir Turkcell grup şirketidir. İş ortaklarımız dahil toplam 7 bin 500 kişilik büyük bir aileyiz. İnsan Kaynakları Fonksiyonu çatısı altında, tüm çalışanlarımızın eğitim ve gelişim faaliyetlerinin yürütülmesinden sorumluyuz.

Eğitim&Gelişim sürecimizdeki temel yaklaşımlarımızda; tüm uygulamalarımızı, şirketimizin ve kurumsal müşterilerimizin stratejik önceliklerine ve hedeflerine paralel hayata geçirmek bizim için çok önemli. Bu yaklaşımımızı destekleyen bütünsel ve uzun soluklu gelişim programları tasarlıyoruz.

Bu tasarımları, uzman eğitmen kadromuzla gerçekleştiriyoruz. Deneyimsel ve sosyal öğrenmeyi destekleyen çeşitli öğrenme yöntemleri geliştiriyor ve kullanıyoruz. Tüm programlarımızın sonuçlarını, bilgi, davranış ve performans boyutunda ölçümlüyor, takip ediyor ve gerekli aksiyonları alıyoruz. Sektöre nitelikli işgücü yetiştirmek amacıyla, üniversite işbirlikleriyle sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyoruz.

İş dünyasında, çalışanları için fark yaratan, büyük resmi görebilen-gösterebilen ve yenilikçi uygulamaları hayata geçiren kurumlar yeni nesil çalışanlar için adeta birer cazibe merkezi haline geliyorlar. Bunlardan biri de sizsiniz. Peki, Turkcell Global Bilgi’yi yeni nesil için bir cazibe merkezi haline getiren şey nedir?

Çalışanlarımızın % 78’i, yöneticilerimizin de % 46’si yeni nesil çalışanlardır. Biz genç ve dinamik bir şirketiz. Bizim işimiz müşteri, gücümüz ise genç çalışanlarımız.

Şirketimizin, yeni nesil için bir cazibe merkezi olmasının temelinde, kendisi gibi binlerce gencin olduğu bir ortamda eğlenerek çalışması, sürekli öğrenmesi ve gelişmesi, teknolojiyi etkin kullanması, kısa zamanda yönetim kademesinde bulunma fırsatının olması ve başarılarının sıkça alkışlanmasıdır. Kısaca, Turkcell Global Bilgi sadece bir işyeri değil, bir iş ve yaşam okuludur.

Günümüzde eğitim ve gelişimde hedeflere ulaşılması ve yeni nesil çalışanların kariyer hedeflerine ulaşması paralel bir gelişim gösteriyor. Peki, yeni nesil çalışan sayısının en çok olduğu kurumların başında gelen Turkcell Global Bilgi olarak siz onların eğitim&gelişimi için neler yapıyorsunuz?


Yeni şeyler söylemeyi zorunlu kılan bu kuşak, hızla iş dünyasında çoğunluk olarak yerini alırken, mutlu müşterilerin mutlu çalışanlarca yaratıldığına inanan bizler 2010 yılı stratejilerimizin içine Y Jenerasyonu konusunu dahil ettik ve bir program olarak ele aldık.

Çıkış Noktamız, İnsan Kaynakları süreçlerinin ve Turkcell Global Bilgi işveren imajının “Y Jenerasyonu” ihtiyaç ve beklentileri çerçevesinde gözden geçirilmesini sağlamaktı. Bu doğrultuda programın içinde eş zamanlı olarak Eğitim&Gelişim, İletişim, İşe Alım, süreçlerine odaklandık.

Peki neler yapıyorsunuz?

Yöneticilerimizi Y Kuşağı’na liderlik etmek konusunda geliştiriyoruz. Çalışanlarımızın tercih ettikleri öğrenme yöntemlerine göre gelişim programlarımızı tasarlıyoruz. Programlarımız da yeni nesil çalışanların öğrenmede en çok tercih ettikleri deneyimsel ve sosyal öğrenme uygulamalarını etkin bir şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Örneğin; eğitimlerimizi, çalışanlarımızın yaşayarak ve eğlenerek öğrenmelerini sağlayacak oyunlar, vakalar, simülasyonlar ile zenginleştiriyoruz.

Uzun dönemde organizasyon ve çalışan performansını iyileştirme amacını güden tüm değişim projelerinin baş aktörü Eğitim&Gelişim oluyor. Yaşayan organizasyonlarda “eğitim&gelişim” kurumsal ve bireysel performansın neresinde duruyor?

Tam merkezinde duruyor. Çünkü eğitim & gelişim kurumsal ve bireysel performansın ayrılmaz bir parçası. Değişen stratejik öncelikler ve şirket gündemleri yeni yetkinlik ve yeterlilikleri şirkette mevcut kılmamızı, var olanları da güçlendirmemizi gerektiriyor. Eğitim&Gelişim bölümü hem yetkinlik&yeterlilik ihtiyacını ortaya koymakta, hem de geliştirmekte devreye giriyor. Yaşayan organizasyonlarda performans ve gelişim bir bütün. Çalışanların performansını ihtiyaca yönelik gelişim uygulamalarıyla desteklemek ve geliştirmek, kurumun performansına da direkt etki ediyor.

‘CRM- Müşteri ilişkileri yönetim merkezi’ çalışan turnover’ının en yüksek olduğu sektörlerden biri olarak biliniyor. Siz bu zorlu sektörün lider kuruluşlarından biri olarak çalışan bağlılığı konusunda neler yapıyorsunuz?


Özellikle eğitim ve gelişim stratejilerini düşünecek olursak, şirketimizin ve İnsan Kaynakları fonksiyonumuzun, en önemli stratejilerinden birisi, “çalışan bağlılığını” sağlamak.

Tüm çalışan bağlılığı araştırmaları bize özellikle yeni nesil için eğitim & gelişim, kariyer yönetiminin, çalışanların en önemli bağlılık faktörlerinden olduğunu gösteriyor. Grubumuzda ve şirketimizde tüm çalışanlarımız için mesleki gelişim, yetkinlik gelişimi ve kişisel gelişimi destekleyecek eğitim programları hayata geçiriyoruz. Ayrıca bütünsel bir yetenek yönetim süreci ile de çalışanların kariyerlerini destekliyoruz. Fark yaratan çalışanlarımıza “yeteneklerimize” sunduğumuz farklı İK ve gelişim çözümlerimizle de ayrıca odaklanıyoruz. Bunun yanında yöneticilerimizin liderlik ve yönetim yetkinliklerini geliştirmek, şirket içinde iç terfiyi destekleyerek, kendi kültürümüzle yetişmiş çalışanlara lider olma fırsatı sunmak da önceliğimiz.

Son olarak sizden kariyer hikayenizi dinlemek isteriz. Turkcell Global Bilgi ile tanışmanız nasıl gerçekleşti?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümü mezunuyum. 16 yıldır, İnsan Kaynakları alanında çeşitli pozisyonlarda görev yapmaktayım. İşimi çok seviyorum ve elimden geldiği kadar yaptığım işte en iyisini yapmaya gayret ediyorum. 16 yıllık kariyer hayatımda öğrendiğim en önemli şeylerden biri işini heyecanla, tutkuyla yapmak ve böyle hisseden ve böyle yaşayan bir ekibin parçası olmak.

Ben bu açıdan çok şanslıyım yaklaşık 11 yıldır böyle bir grubun, Turkcell Grubu’nun bir parçasıyım. Son üç yıldır Turkcell Global Bilgi’de büyük ve güzel bir ekiple birlikte; Eğitim, Performans ve Yetenek Yönetimi Bölüm Müdürü olarak kariyer hayatıma devam ediyorum.

Evliyim ve Zeynep adında dünyalar güzeli bir kızım var.

 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024