İş yerinde verimlilik için önemli bir kriter: Hijyen

Mart 03, 2020

Günümüzde giderek artan iş temposuyla birlikte ofislerde geçirdiğimiz zaman artıyor. Buna bağlı olarak verimliliği ve üretimi artırmak için iş alanlarımızın konforu, iklimlendirmesi, ışıklandırma sistemleri, sosyal alanları önem kazanıyor. Bunlarla birlikte direkt gözle görülmeyen ama belki de en önemli unsur, günün çoğunu geçirdiğimiz alanların hijyeni.

Özellikle kış aylarında artan grip salgınları ve hayatımıza hızlı giriş yapan Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle iş yeri gibi toplu yaşam alanlarındaki hijyen konusu her zamankinden daha kritik bir önem taşıyor. Sağlığımızı tehdit eden bu yeni tehlikelere karşı farklı çözümler üretmemiz ve kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bireysel temizlik kurallarına dikkat etmenin önemi bir kez daha ortaya çıkarken, iş yerleri için de entegre tesis yönetimi şirketlerinin hijyen uygulamaları çok kritik bir hale geliyor. Dünyanın önde gelen tesis yönetim hizmetleri sağlayıcılarından Atalian da bu kapsamda sanitasyon ve dezenfeksiyon tedbirlerini artırarak iş ortaklarına sunuyor.

Dezenfeksiyonla mikroorganizmaların insanları hasta etmesi önlenebiliyor ve yayılması engellenebiliyor. Bu aşamada kullanılan temizlik ürünlerinin yanı sıra yapılan temizliğin yöntemi ve sıklığı da kritik bir durum. Fabrika ve iş yerlerinde özellikle yemek alanları, tuvaletler, asansörler ve ortak alanlar yoğun bir şekilde kullanılıyor. Tüm alanlarda günlük yapılan temizlik ve temizlik sonrasında kullanılan dezenfeksiyon kimyasallarıyla hijyen sağlanarak ve zararlı bakterilerin oluşumu engellenebiliyor. Ayrıca aylık periyotlarla virüs ve bakterilere karşı ortam ve yüzey dezenfeksiyon işlemleri yapılıyor. Dezenfeksiyon sonrasında ATP metrelerle işletmelerden numuneler alıyor ve ortamdaki zararlı oluşumu düzenli olarak ölçerek kontrol sağlanabiliyor. Koranavirüse yönelik yeni uygulamalar kapsamında el yıkama için özel dezenfektanlar kullanılmaya başlandı. Aynı zamanda kimyasal dozajlamada düzenli kontrol ve genel hizmetlerin frekansı artırıldı. Hizmet verilen kurum ve Atalian çalışanları için ek bilgilendirme yapıldı, bilgi broşürleri dağıtıldı.

Dezenfeksiyonun incelikleri

Dezenfeksiyon, insan sağlığını tehdit eden ve bozan, yaşam konforunu düşüren, hastalık yapma özelliği bulunan patojen mikroorganizmaların yok edilmesi veya üremelerinin durdurulması işlemidir. Biz bunu nano tekonoloji ile yapıyoruz. Bu yöntemle püskürtülen parçacıkların büyüklüğünün maximum 5-8 mikron olması sayesinde, tüm alan ve yüzeylerde homojenize bir yayılım ve etki göstererek üst düzey sonuçlar alıyoruz. Manuel basınçlı pompalarla da farklı ortam ve alanlarda dezenfeksiyon yaparak beklenen sonuçları elde edebiliyoruz. Temizlik hizmetlerinin organizasyonlardaki ihtiyaçlarını karşılamak için özel hazırlanmış modüller içeren ve süreçleri hızlı takip etmeyi sağlayan bir tesis yönetim yazılımı kullanıyoruz.

Kullandığımız yazılımlarla kâğıt kullanımını azaltarak çevresel etkileri ortadan kaldırmayı da hedefliyoruz. Hizmet verdiğimiz lokasyonlarda akıllı telefon uygulamalarıyla yerinde yapılan denetim süreçlerini hızlıca tamamlayıp, düzeltici aksiyonları yine aynı şekilde yerinde tamamlayabiliyoruz. Alan kontrol cihazlarıyla kontrol hatalarını ortadan kaldırıp günlük temizlik aktivitelerini zamanında ve eksiksiz olarak gerçekleştirebiliyoruz.

Nano teknoloji ile üretilen dezenfekte ürünlerle 90 güne kadar koruma sağlanabiliyor ancak insan sirkülasyonunun fazla olduğu yaşam alanlarında 30 günde bir tekrarlanmalıdır. Bizim kullandığımız ürün grubu en üst standartlarda antimikrobiyel koruma sağlarken insan ve hayvan sağlığına zarar vermiyor. Aynı zamanda doğaya uyumlu.

Birey olarak da dikkatli olmalıyız

Alınan tüm bu tedbirlerin yanı sıra birey olarak da toplu yaşam alanlarındaki hijyene dikkat etmemiz gerekiyor. Son dönemde özellikle Koronavirüs’ün dünyada etkilerinin artmasıyla birlikte, bulaşıcı hastalıklarla ilgili yaşanan tedirginlik de arttı. Toplu yaşam alanlarında her ne kadar tüm tedbirler artırılmış olsa da bizlerin de hijyen konusunda ekstra dikkatli olmamız şart. Uzmanların sıklıkla dile getirdiği gibi; hijyen kurallarına uymak, el temizliğine dikkat etmek, eller ile göz, ağız ve burun temasından kaçınmak önemli.

 
Barış Ünalp  
Atalian Türkiye CEO’su