“Kurumsallaşan değil; sosyalleşen bir şirketiz”

Great Place to Work Enstitüsü’nün hazırladığı Türkiye’nin En İyi İşverenleri Araştırması’nda bu yıl sahibinden.com olarak birinci olmanın ve Yaşam Boyu Öğrenme Özel Ödülü’nü kucaklamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Amacımız her zaman kurum kültürümüzü odak noktamıza alarak en iyi deneyimini inşa etmek ve bunun sürdürülebilir olmasını sağlamak. Bu yaklaşımla tüm İnsan Kaynakları süreçlerimizi çalışan deneyimi perspektifiyle tasarlıyor ve bu deneyimi yaşam döngüsü içerisinde ulaşabileceğimiz her temas noktasında onlara yaşatmaya çalışıyoruz.Güntulu Peker

sahibinden.com İş Destek Genel Müdür Yardımcısı


İK Analitiğinin odağındaki iki unsur: Değerler ve Yetenek

sahibinden.com olarak yeni dinamiklere ve farklı nesillerin bir arada çalıştığı ekosistemin ihtiyaçlarına uygun yöntemler ve yaklaşımlar geliştiriyoruz. Şirket kültürüne ve stratejilerine uygun değerlerin yaratılmasında yeteneğin rolünün anlaşılması için ölçülmesi, yönetilmesi ve iyileştirilmesine dahil olan süreçleri titizlikle yönetiyoruz. Kurum kültürünü zenginleştirecek doğru yetenekleri bulmak ve bu kültürü geleceğe bağlayan değerleri korumak için çalışmalar yapıyoruz. “Sahibi Sensin” projesiyle çalışanlarımıza “Geleceğin, başarının, değerlerin ve hayatın sahibi sensin” diyerek tüm süreçleri birlikte şekillendiriyoruz.

Great Place to Work Enstitüsü'nün 2018 yılında gerçekleştirdiği araştırmaya göre, çalıştıkları işte anlam bulamayan Y kuşağı çalışanlarının %60'ı da yeni bir iş fırsatı arıyor ve sadece %29’u verimli çalışıyor. Buradan yola çıkarak, çalışanlarımızın yaptığı işe anlam katmasını sağlayan, yaratıcılıklarını geliştirecek uygulamalarla, kendilerini daha iyi tanımalarını ve bağlılıklarını artırmayı amaçlıyoruz. “Rota” adını verdiğimiz gelişim sürecimizi kişinin güçlü yönlerini ortaya çıkarmak üzere tasarladık.

Kurumsallaşan değil; sosyalleşen bir şirket olarak çok çeşitli İK süreçlerini uyguluyoruz. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığımızdan tüm çalışanlarımızı sahip oldukları bilgi birikimini paylaşmaya teşvik ederek bunun için çeşitli platformlar oluşturuyoruz. sahiplex’te gerçekleştirdiğimiz D2D ve S-DS etkinliklerimizde çalışanlarımızın; veri bilimi, yapay zekâ, büyük veri, teknoloji ve yazılım geliştirme konularında, sektördeki profesyonellerle deneyim paylaşım platformunda buluşmalarını sağlıyoruz.


Çalışma alanı değil, yaşam alanı tasarlamak


Dünyadaki en başarılı şirketlere baktığımızda başarının sırrının işine tutkuyla bağlı çalışanlar olduğunu görüyoruz. Bunun için de sahiplex’i tasarlarken Silikon Vadisi’ndeki çalışan dostu ofislerin tasarımlarından ilham aldık. Mesai kavramını, alan ve saat olarak yeniden ele aldık. sahibinden.com’un bünyesinde farklı disiplinlerden bir araya gelen 600’den fazla çalışanımız var, bu sayıya Ar-Ge merkezi olmamızdan kaynaklanan mühendislerimiz veya ağırlıklı olarak sahada çalışan danışmanlarımız da dahil.

sahiplex’i 5 bin 700 m2’lik alana yayılan bir çalışma ofisinden çok daha farklı olarak 7/24 yaşayan bir yaşam alanı olarak tarif ediyoruz. Bu alanda antrenörümüzün bulunduğu bir fitness salonu, tartan koşu pisti ve basketbol sahası bulunuyor. Yoga, pilates ve zumba derslerimiz, yelken eğitimlerimiz, sağlıklı ara öğünlerimiz ve diyetisyenimiz ile çalışanlarımıza mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam alanı yaratmayı hedefliyoruz. Yüksek motivasyonlu çalışanlar için iş-özel yaşamın dengede olması gerektiğine inanıyor ve tüm süreçlerimizin tasarımında bu konuya dikkat ediyoruz.

Son olarak tüm iletişim ve bilgi teknolojilerini kapsayan bir süreç olarak dijitalleşmenin iş sonuçlarımıza olan etkisini gözle görülebilir şekilde ölçümleyebiliyoruz. Dijitalleşme, iş süreçlerinde çalışanlarımızın taleplerini anlık görünür kıldı ve bizim de bu taleplere göre hızlı aksiyon almamızı sağlayarak sosyal eylemlerimizi değiştirdi ve çalışanların mutluluğunun artmasına olanak verdi.


Eko-jenerasyonun yükselişi ve yeşil ofis


Tüm dünyada küresel iklim tartışmaları devam ederken özellikle gençler arasında hızla yayılan çevre bilinci aktivizmi de şirketleri dönüşüme zorlayacak. İngiltere’de 1000’den fazla katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre Z kuşağı çalışanlarının %70'inden fazlası, çevre dostu bir şirkette çalışmayı tercih edeceğini belirtiyor. Türkiye’de de durum aynı, yeni nesil çalışanlar gündemine sürdürülebilir bir çevre programını alan şirketlerde çalışmak istiyor. sahibinden.com olarak da WWF Türkiye'den “Yeşil Ofis Sertifikası” almaya hak kazanan ilk e-ticaret şirketiyiz. sahiplex’ın bu sertifikayı almasında “Sahibi Sensin” stratejimizle gönüllülük esasına dayanan, ekolojik dengeye ve sürdürülebilir kalkınmaya önem veren çalışanlarımızdan oluşan “Dünyayı Kurtaranlar” ekibinin çok büyük bir emeği var; tüm süreci onlar yönetti.


İK süreçlerinde yapay zekâ ve veri analizinin yükselişi


Her alanda olduğu gibi İnsan Kaynakları alanında da veri analitiği ve yapay zeka konularının ajandalarımızda yer alıyor olması önümüzdeki günlerde İnsan Kaynakları süreçlerindeki pozitif değişimlerin habercisi olma niteliğini taşıyor.

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024