“Farklılıklarımızdan beslenerek ‘en iyiye’ birlikte ulaşıyoruz”

Great Place to Work® Enstitüsü tarafından 2018’in ardından 2019’da da Türkiye’nin En İyi İşvereni seçildik. Son dört yılda üçüncü kez Diversity Özel Ödülü’nün sahibi olduk; aynı zamanda İşveren Markası Özel Ödülü’nde üçüncülük, Best Workplaces for Women Özel Ödülü’nde ikincilik elde ederken, sağladığımız sürdürülebilir başarıyla beş yıl üst üste “En iyi İşverenler” listesinde yer alarak “5. Yıl Özel Başarı Ödülü”nü almaya da hak kazandık. Bu başarı tesadüf mü? Bizce değil.


Murat Yüksel

GittiGidiyor Çalışan Deneyimi (İnsan Kaynakları) Direktörü


Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor olarak çalışanlarımızın yalnız iş anlamında değil, duygusal ve sosyal açıdan da değer yaratarak beslenmelerini çok önemsiyoruz. Bu insani ihtiyacı göz önüne alarak hayata geçirdiğimiz uygulamalar, GittiGidiyor ekibini giderek bağları daha da güçlenen bir topluluk haline getiriyor ve işe gülen yüzlerle gelmenin yolunu açıyor.

GittiGidiyor’da çalışan bağlılığına inanıyor; çalışan deneyimini mükemmelleştirmek üzere devamlı kendimizi geliştiriyoruz. Bu kapsamda bir süre önce GittiGidiyor İnsan Kaynakları Departmanı’nın adını da “Çalışan Deneyimi Departmanı” olarak değiştirdik.


İnsana değer veren bir işyeri lüks değil


Platformumuzda farklılıklarımızdan değer yaratıyor, hep birlikte üreterek “en iyiyi” hedefliyor ve başarıya bu sayede ulaşıyoruz. Fark yaratmanın sırrının, çeşitliliği gözeten ve dâhil etmeyi önemseyen bir çalışma ortamı sunmak olduğunu aklımızdan hiç çıkarmıyoruz.

GittiGidiyor’da herkesin kendini iyi hissetmesini ve verimli çalışmasını sağlayan bu ortamı koruyup geliştirmek her zaman önceliklerimiz arasında yer alıyor. İnsana değer veren ve eşit koşullar sunan bir işyeri ortamının lüks değil, gereklilik olduğuna gönülden inanıyoruz.

Eşitlik, çeşitlilik ve dâhil etme kültürünün yanı sıra güven kültürü de kurumsal kimliğimizin temelini oluşturan değerler arasında bulunuyor. Biz her şeyden önce çalışanlarımızın kendilerini geliştirebilmesi için destekleyici bir iş ortamı sunmayı önemsiyoruz. Güven hissi olmadan çalışanların kendilerini iyi hissettikleri, huzurlu bir ortam yaratmanın mümkün olmadığını düşünüyoruz. GittiGidiyor’un sürdürülebilir başarısının temelinde daima en iyiyi hedefleyen, mutlu çalışanlar var. Bizim için çalışanlarımızın mutluluğu, başarımızın en önemli göstergesi.

Çalışmalarımızı yürütürken hem çalışan gruplarımızın temsilcileri hem de İK Elçileri ile demokratik bir şekilde tartışıp karar aşamasına gelen bir anlayışa sahibiz. 2016’da oluşturduğumuz “İK Elçileri”, şirketin tüm departmanlarından demokratik yollarla 1 yıllığına seçilmiş elçilerden oluşuyor. Onlar aracılığıyla çalışanlarımızın da İK süreçlerine katılımlarını sağlıyor, İnsan Kaynakları uygulamalarının strateji ve uzun vadeli hedefler doğrultusunda geliştirilmesi ve iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yürütmeye özen gösteriyoruz.


Başarılarımız ödüllerle taçlanıyor


Bu bakış açısı doğrultusunda elde ettiğimiz başarılar, aldığımız ödüllerle taçlanıyor. Great Place to Work® Enstitüsü tarafından 2018’in ardından 2019’da da Türkiye’nin En İyi İşvereni seçildik. 50-250 çalışan kategorisinde üst üste iki kez bu başarıyı elde etmek bizim için gurur verici.

Ayrıca işyerinde çeşitlilik politikamız ve başarılı uygulamalarımızla son dört yılda üçüncü kez Diversity Özel Ödülü’nün sahibi olduk. Bu yıl aynı zamanda İşveren Markası Özel Ödülü’nde üçüncülük, Best Workplaces for Women Özel Ödülü’nde ikincilik elde ederken; sağladığımız sürdürülebilir başarıyla beş yıl üst üste “En iyi İşverenler” listesinde yer alarak “5. Yıl Özel Başarı Ödülü”nü almaya da hak kazandık.


Farklılıklardan bir bütün oluşturmak...


GittiGidiyor olarak bizi başarıya götüren tüm bu unsurları göz önünde bulundurduğumuzda İK alanında çalışan tüm profesyonellerin öncelikli hedefinin; “insan odaklı” yaklaşımı benimsemek olduğunu düşünüyorum. Çünkü çalışanlarınıza verdiğiniz değer, sizi her zaman bir adım öteye taşıyacak en önemli güç.

Öte yandan farklılıklardan bir bütün oluşturmak, değişik bakış açılarına sahip çalışanlarla çok daha özgür ve yaratıcı bir çalışma ortamına sahip olmak ve üretkenliği artırmak da kesinlikle başarıyı getiren faktörler arasında.


İletişim odaklı çalışan deneyimini koruyacağız


GittiGidiyor Çalışan Deneyimi (İnsan Kaynakları) Departmanı olarak önümüzdeki dönemde odaklanacağımız konular arasında ise kurum içi koçluk, liderlik programları ve yetenek yönetimi başı çekiyor.

2000 ve sonrasında doğan “teknoloji çocukları” olarak adlandırabileceğimiz Z kuşağının iş hayatına kazandırılması ve yönetilmesi konusunda mevcut staj ve eğitim programlarımız dışında daha fazla çalışmalarımız olacak. Ayrıca “human touch” olarak adlandırılan, teknoloji çağında her şey dijitalleşirken insanlar arasındaki iletişimin geri plana atılmadığı çalışan deneyimi yaklaşımını da her zaman olduğu gibi korumaya devam edeceğiz.

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024