Hibrit çalışma modelinde Teams ve Viva’nın gücü

Aralık 12, 2021

Türkiye’nin güncel Teams rakamlarına baktığımızda; kurumsal müşterilerde yaklaşık 350 bin, eğitimde de yaklaşık 850 bin kullanıcı olduğunu görüyoruz. Toplamda 1.2 milyona yakın aktif Teams kullanıcısı bulunuyor. Çok kanallı erişim fırsatları, birbiriyle bağlantılı saha operasyonları ve sanal asistan uygulamaları gibi yeni yöntemlerle müşteri bağlılığını artıırıyoruz. Örneğin LC Waikiki gibi büyük perakende kurumları bugün Teams uygulamasını kullanarak, saha, mağaza ve genel merkez arasında müşteri memnuniyetini artıracak çalışmalarıyla fark yaratıyorlar.

Yapay zekayı ve dijital ikizleri kullanarak uzaktan yönetilebilen, daha akıllı ve çevik fabrikalar kurulmasına katkı sağlıyoruz. Arçelik, dijital dönüşüm yolculuğunda Microsoft Teams, PowerApps ve Microsoft Dynamics Finance & Operations ve Microsoft Bot Framework’ün sunduğu çözümlerden faydalanarak operasyonel süreçlerini hızlandırırken, aynı zamanda verimliliğini de yükseltiyor.

Öte yandan hibrit çalışma düzeninde çalışana sadece ürün ve servislerle değil, psikolojik anlamda da destek olmak bizim için son derece önemli bir konu. Bu doğrultuda Microsoft’un pandemi sürecinde lansmanını yaptığı ya da güncellediği uygulamalar bulunuyor ve bunların başında da Microsoft Viva geliyor. Microsoft Viva, ekiplerin ve onları oluşturan bireylerin aralarındaki iletişimi, sahip oldukları bilgileri, eriştikleri kaynakları, aldıkları eğitimleri ve sahip oldukları öngörüleri, nerede olurla olsunlar Microsoft 365 uygulamalarının gücü ile, Microsoft Teams üzerinde birleştiren, dijital çağın ilk çalışan deneyimi platformu.

Araştırmalar çalışanların fiziksel ve zihinsel sağlığı için zaman ayırabildiklerinde, çalıştıkları kurum ile ilgili haberdar durumda olduklarında ve kişisel gelişimleri için eğitimlere her zaman ulaşabildiklerinde çok daha mutlu ve üretken olduklarını gösteriyor. Tüm bu ihtiyaçları karşılamak üzere geliştirilen Microsoft Viva şu anda 4 uygulama içeriyor.

Uygulamaların ilki Viva Connections şirketinizin ismini taşıyan ve çalışan deneyimine geçiş kapısı olan bir Teams uygulaması. Microsoft Sharepoint ve Yammer çözümleri üzerine inşa edilen Connections, farklı şirket içi rollere göre özelleştirilebilen; kişiselleştirilmiş haberleri, iletişimi, görevleri, kişileri ve kaynakları tek bir noktada toplayan; masaüstü ve mobil cihazlardan erişilebilen bir uygulama. Connections ile yöneticiler çalışanları ile iletişimi ve etkileşimi sağlayabildiği gibi, çalışanlar da ihtiyaç duydukları araçlara ve kaynaklara tek bir yerden kolayca erişebiliyorlar.

İkinci uygulama, Viva Insights. Workplace analytics, MyAnalytics ve Glint gibi çalışan analitiği uygulamalarını Teams ortamında bir araya getiriyor. Böylelikle çalışanlar üretkenlikleri ve iş-özel yaşam dengeleri ile ilgili uygulanabilir önerilere erişebiliyorlar. Yöneticiler de organizasyonla ve takımlar arası etkileşimle ilgili üretkenliği arttıracak ön görülere sahip olabiliyorlar.

Üçüncü uygulama, Viva Topics, kurum içerisinde bulunan tüm bilgiyi ve uzmanlığı yapay zeka ile analiz ederek, çalışanların önüne topic card’lar vasıtasıyla sunuyor. Bu sayede çalışanlar bilgiyi ve uzmanlığı aramak ve erişmek için kaybettikleri zamanı geri kazanıyor. Viva Learning ise, kurumsal eğitimi yapay zeka ile özelleştirerek çalışanlar için gündelik yaşamın bir parçası haline getiren bir eğitim merkezi. Microsoft Learn, Linkedin Learning ve daha birçok eğitim kaynağından içerikleri alıyor ve varsa kurumun kendi eğitim içeriği ile Teams üzerinde birleştiriyor. Yöneticiler de eğitim atama, takip ve raporlama süreçlerini bu platform üzerinden yönetebiliyorlar.

 

Cavit Yantaç
Microsoft Türkiye Müşteri Deneyimi Genel Müdür Yardımcısı