Çimsa, Refinitiv Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Endeksi’nde...

Eylül 09, 2023

Sabancı Holding’in global çimento markası Çimsa, Refinitiv’in Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Endeksi’ne dünya çapında 12000 şirket arasından tek yapı malzemeleri şirketi olarak girdi. Çimsa, küresel çapta şirketleri 24 göstergeye göre değerlendiren Endeks’te, Türkiye’den en yüksek puanı alarak 38. sırada yer aldı. Refinitiv başarısı konusunda değerlendirmelerde bulunan Çimsa CEO’su Umut Zenar “Eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık ilkeleri doğrultusunda hareket ediyor bu ilkelere dayanan uygulamalarımızı şirket geneline yaymayı ve sektörün bu konuda öncü şirketi olmayı hedefliyoruz” diyor.

Sabancı Topluluğu’nun global markası Çimsa, sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında, eşitlik, çeşitlilik, kapsayıcılık ve insan hakları uygulamalarının şirket geneline yayılması gibi konularda önemli başarılara imza atmaya devam ediyor. Çimsa, çeşitlilik, kapsayıcılık ve insan gelişimi ölçümlerini izleyen, raporlayan Refinitv Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Endeksi sonuçlarına göre toplam 100 şirket arasında 38. sırada tek yapı malzemeleri şirketi olarak yer aldı. Aynı zamanda Çimsa, Türkiye’de en yüksek puanı alarak bu başarıya imza attı.

Dünya çapında 12.000'den fazla şirketi sıralayan ve 4 temel kategoride 24 ayrı göstergeyi değerlendiren Endeks, en çeşitli ve kapsayıcı, halka açık ilk 100 şirketi belirliyor.

Çimsa: Kapsayıcılığın ve Çeşitliliğin Öncüsü

Refinitiv başarısı konusunda değerlendirmelerde bulunan Çimsa CEO’su Umut Zenar şunları söyledi: 

“Eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık ilkeleri doğrultusunda hareket ediyor bu ilkelere dayanan uygulamalarımızı şirket geneline yaymayı ve sektörün bu konuda öncü şirketi olmayı hedefliyoruz. Bu çalışmalarımızın karşılığını almaya başladık. Bunlardan biri olan Refinitv Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Endeksi’nde 100 global şirket arasında Türkiye’de en yüksek puanı alarak 38. sırada tek yapı malzemeleri şirketi olarak yer aldık. 

Bu başarıda eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda gerçekleştirdiğimiz örnek adımlar ile insan hakları, yönetim kurulunda çeşitlilik, İnsana Yakışır İş ve İş'te Eşitlik ilkelerini odağımıza alarak gerçekleştirdiğimiz insan kaynakları uygulamalarımızın rolü çok büyük.

Çimsa olarak biz, iş dünyasının, çeşitliliğin ve kapsayıcılığın gücüne olan inancının bilincindeyiz. Bu nedenle, şirket içinde ve çevresinde eşitlik, adalet ve fırsat eşitliği prensiplerine sıkı sıkıya bağlıyız. İş gücümüzün çeşitli yönleriyle zenginleştirilmesinin, inovasyon ve başarıyı tetikleyen bir faktör olduğuna inanıyoruz.

Çeşitli bir işgücünün yaratıcılığı ve farklı bakış açıları, bugünkü rekabetçi iş dünyasında büyük bir avantaj sağlıyor. Bu nedenle, Çimsa olarak, her bir çalışanımızın yeteneklerini ve potansiyellerini en üst düzeye çıkarabilmeleri için fırsatlar sunuyoruz. Çalışanlarımızın farklılıklarını kucaklıyor, bu farklılıkları güçlü bir takım oluşturmanın bir aracı olarak görüyoruz.

Brandon Hall Group Excellence Awards’ta, İnsan Kaynakları alanında 7 ödül aldık!

Ayrıca sosyal ve yönetişim alanlarında da değer yaratmaya devam ediyoruz. Yeni nesil insan kaynakları yaklaşımlarımız ile sektöründe en çok tercih edilen işveren markası olma hedefiyle ve öncü uygulamalarımızla fark yaratıyoruz. Bu kapsamda yakın zamanda dünyanın en prestijli ödülleri arasında yer alan, başarılı şirketlerin ve ekiplerin ödüllendirildiği Brandon Hall Group Excellence Awards’ta, İnsan Kaynakları alanında toplam 7 ödüle layık görüldük. Yarattığımız değerin kazandığımız ödüllerde karşılık bulmasından dolayı gurur duyuyor, fark yaratan uygulamalarımızda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz."