Entek Elektrik’te Yenilikçi Uygulamalar, Mutlu ve Yüksek Performanslı Çalışanlar

Çalışan bağlılığı ve memnuniyeti, özellikle son dönemde şirketlerin öncelikleri arasında yer alıyor. Çalışanların ihtiyaç ve beklentilerini doğru anlamak, bu doğrultuda iyi uygulamaları hayata geçirmek hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. Bunun en iyi örneklerinden biri, Çalışan Bağlılığı ve Memnuniyetinde öncü olan Koç Topluluğu şirketi Entek Elektrik.


Son yıllarda yaşanan gelişmeler sonucunda şirketlerin değişikliklere hızlı adapte olmalarının, çalışanlarını iyi tanımalarının ve yanlarında olduklarını hissettirmelerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. 2018 yılından beri her yıl Kincentric’in En İyi İşyeri Ödülü’nün sahibi olan Entek Elektrik, yenilikçi ve gelecekteki beklentileri öngören uygulamaları ile bambaşka bir çalışma deneyimi sunuyor. 

Entek Elektrik’te en önemli konulardan biri çalışan mutluluğu

Entek’te önceliğin, çalışanların yalnızca iş değil sosyal hayatlarında da mutlu ve güvende hissetmelerini sağlamak olduğunu belirten Entek Elektrik İnsan, Kültür ve Dönüşüm Direktörü Ömer Gün, “Bunu sağlamak için hayata geçirdiğimiz birçok iyi uygulama bulunuyor. Çalışma arkadaşlarımızın hem mental hem fiziksel olarak daha sağlıklı hissetmelerini sağlamak için anlaşmalı olduğumuz kurumlarla birlikte sunduğumuz psikolog ve diyetisyen deneyimi, tamamen bu amaca hizmet ediyor. Bunun yanında stres ve kaygıyla baş etmek, her konuda bireysel ve sosyal farkındalık oluşturmak için düzenli aralıklarla webinarlar aracılığıyla bir araya geliyoruz. Özellikle kişisel gelişimi destekleyen çalışmalara çok önem veriyoruz, çünkü gelişim her zaman odağımızda olan bir konu.” dedi.

Gelişimi destekleyen bir yönetim anlayışı benimsiyoruz

Entek’in sürekli gelişim odaklı ve dinamik iş yapış kültürünü destekleyen Talent Forward yetenek gelişimi programıyla, çalışanların potansiyellerini en iyi şekilde ortaya çıkarmayı amaçladıklarını söyleyen Ömer Gün, sözlerine şöyle devam etti; “Entek’te her çalışan için ayrı ayrı belirlenen davranışsal ve teknik gelişim alanlarında yetkinlik kazanmalarına yönelik uygulamalarımızla, gelişim yolculuklarında çalışanlarımızın yanlarında oluyoruz.

Gelecekte disiplinler arası yaratıcı düşünmeyi gerektiren ve sürekli öğrenme temeline dayanan bir sürecin bizleri beklediğinin farkındayız. Yakın gelecekte oluşacak meslek alanlarına ve yeni rollere hazır olmaları için, çalışanlarımızı üstün yetkinliklerle geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda, günümüzün ve geleceğin ihtiyacı olan eleştirel düşünme, yaratıcılık, yeni deneyimlere açıklık gibi yetkinliklerin kazandırılması için tüm çalışanlarımızın ulaşabildiği eğitim programları düzenliyoruz.

Çalışanlarımızın bu eğitim ve yetenek gelişim programlarına kolayca ulaşabilmeleri için oluşturduğumuz, deneyimlerini ve gelişimlerini mükemmelleştirmeye çalıştığımız EntekCampus yetenek gelişimi programları, iç eğitmen modülü, eğitim kütüphanesi, gelişim yol haritası gibi özellikleri ve zengin içeriğiyle keyifli bir dijital deneyim sunuyor. EntekCampus'ü performans sistemimiz Koç Diyalog, kariyer ve yetenek gelişimi sistemimiz Talent Forward ile de entegre ederek, tüm saha ve ofis çalışanlarımıza uçtan uca bütünsel bir sistem sunuyoruz. Yine bu süreçte ihtiyaç duyan çalışanlarımız için mentorluk ve koçluk desteği sağlıyoruz. Bunun çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum; çalışanların, özellikle kariyerlerinin ilk yıllarında bir sonraki adımı planlamaları için bu destek çok etkili.” 

Entek’te işin geleceğine çalışanlarımızla birlikte karar veriyoruz

Entek’in kültüründe esneklik ve çözüm odaklılık olduğunu söyleyen Ömer Gün: “Çalışanlarımız evden, ofisten ya da hibrit çalışma seçimlerine, pozisyonlarının gerekliliklerini göz önünde bulundurarak kendileri karar veriyorlar. Şu an gündemimizde esnek çalışma günü ve esnek çalışma saati uygulaması da var. Çalışanlarımızın ihtiyaçları ve beklentileri için en doğru çözümleri belirlemek adına tüm birimlerimizi kapsayacak detaylı bir çalışma yürüttük. Entek X Flexibility adını verdiğimiz, çok yakında uygulamaya alacağımız bu yeni çalışma modelleriyle, hem çalışanlarımızın hem de şirketimizin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vermeyi planlıyoruz.” diyerek yakın zamanda lansman çalışmalarına başladıkları Entek X Flexibility’ye değindi.

Sürdürülebilirlik kültürümüzün bir parçası

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda her alanda birçok destekleyici uygulaması bulunan, ürettiği enerjinin büyük bölümünü yenilenebilir kaynaklardan sağlayan Entek Elektrik, insan odaklı yönetim anlayışını benimseyerek de bu amaçlara destek veriyor. “İş güvenliği” yaklaşımından “yaşam güvenliği” yaklaşımına geçerek, çalışanlarının yalnızca işte değil sosyal yaşamda da sağlıklı ve güvende olmasını sağlamayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda Sürdürülebilirlik ve Yaşam Güvenliği biriminin iş birliğiyle, ilkyardım, sürüş güvenliği, ergonomi gibi eğitimler düzenleniyor.

Cinsiyet eşitliği için farkındalık oluşturmayı öncelikli hedefleri arasına koyan Entek’te, “Farkındayız, Eşitiz” projesi kapsamında cinsiyetçi dil kullanımı, sokak tacizi, iş hayatında kadın olmak gibi birçok konuda webinarlar düzenlenerek farkındalık oluşturuluyor. Ek olarak kreş çağında çocuk sahibi olan kadın çalışanlara kreş desteği sağlanıyor ve böylece kadınların istihdamı destekleniyor.

“Entek olarak birlikte gelişmenin ve başarmanın gücüne inanıyor, çalışanlarımızın katma değer sağladığı her anı ödüllendiriyoruz.” diyen Ömer Gün, sözlerine şöyle devam ediyor; “ ‘Şirketimde Fark Yarattığım Her An Değerli’ sloganıyla dijital dönüşüm sürecimize, sürdürülebilirlik ve yaşam güvenliği alanındaki çalışmalarımıza, kısaca tüm süreçlerimize katkı sağlayacak fikir ve önerileri değerlendiriyor ve ödüllendiriyoruz. Hem bireylerin gelişimini hem şirketimizin gelişimini destekleyen bu uygulamanın çıkış noktası birlikte ilerlemenin gücüne olan inancımız oldu. Yarattığımız kültür çalışanların fikirlerini rahatça söyleyebildikleri, kendilerini ortaya koyabildikleri, hayallerini gerçekleştirebildikleri, hiyerarşinin olmadığı bir organizasyon. Burada, kültürümüzün bir parçası haline gelen Agile metodoloji ile, anında geri bildirimde bulunarak gelişim desteklenir. Bu sayede oluşan güven ortamının çalışanlar üzerinde olumlu etkisi çok yüksek.”

Çalışan bağlılığı ve memnuniyetinde öncü olmaktan çok mutluyuz!

Ömer Gün sözlerini şöyle noktalıyor: “Yaptığımız bütün çalışmaların en önemli çıktısı, çalışanlarımızın bundan duydukları memnuniyet, şirketlerine bağlılıkları ve yüksek performanslarıdır. 2018’den bu yana her yıl En İyi İşyeri seçilerek, 2020’de Sürekli Mükemmellik Ödülü’nün de sahibi olduk. Çalışan bağlılığı ve memnuniyetinde Koç Topluluğu’nun lider şirketlerinden biri olmaktan mutluluk duyuyoruz. 7 şehir 11 tesisimizdeki çalışanlarımızın işini mutluluk ve keyifle yapması, motivasyonumuzun ve başarımızın en büyük göstergesidir.”
 

Yeni makalemizi okudunuz mu?